Z uměnovědných studií až k roli ve Fantomovi opery

Vojtěch Dinga na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity nejprve vystudoval bakalářský obor Sdružená uměnovědná studia, poté následovalo magisterské studium Srovnávací uměnovědné studie. Odmala se ovšem věnoval také kreslení a zpěvu. A právě díky svému talentu získal práci snů. Řeč je o Vojtovi Dingovi, který od letošního září vystupuje v pražské Goja Music Hall v proslulém muzikálu Fantom opery jako divadelní sluha Opera Populaire.


Má záliba mě přivedla ke studiu na střední škole

Vojtěch Dinga už odmala tíhnul k umění.Má nejranější vzpomínka v této souvislosti je ta, kdy se chápu voskovek a k jistě velké radosti mých rodičů čmárám cosi na zeď dětského pokojíku. Potřeba se nějak vyjádřit okolnímu světu skrze výtvarné prostředky se mnou rostla i nadále. Jen zeď vystřídal papír a tato má záliba a zároveň nutnost mě později přivedla ke studiu na střední škole, kde jsem se věnoval rytectví, konkrétně portrétní plastice,“ vysvětluje Vojta.

Při zpívání to bez odezvy nejde

Mezitím ovšem začal zpívat, a tak jeho ambice týkající se výtvarna časem ustoupily právě jeho pěvecké činnosti. Jak ovšem přiznává, když kreslí – je sám. Svěřuje papíru něco ze sebe a nemá odezvu, zatímco při zpívání to podle něj bez odezvy nejde. Jako zpěvák sdílím s ostatními společný prostor v určité interakci. Něco mezi jevištěm a hledištěm vzniká a nikdo není osamělý. Papír snese všechno, ale publikum nikoli. Musíte být pravdiví a silní, abyste své diváky a posluchače přesvědčili o tom, že čas společně strávený měl smysl. Z tohoto důvodu mne tedy v současnosti naplňuje více zpěv, ale to se v budoucnu může změnit,“ podotýká.

Je důležité táhnout za jeden provaz

Na střední škole, kde se Vojtěch věnoval portrétní plastice, si oblíbil obor dějiny umění, a tak se začal zajímat o možnosti studia souvisejícího právě s tímto oborem. Díky jedné kamarádce se dozvěděl o uměnovědách na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, které včetně zmíněných dějin umění nabízely i přednášky týkající se hudby, filmu a divadla.
Během studia si mimo jiné přivydělával vystupováním s několika hudebními formacemi, kde měl možnost vyzkoušet si krom zpěvu i moderaci. „Tato zkušenost mě naučila improvizaci a zbavila mě částečně trémy, která mě ze začátku silně válcovala. Získal jsem také sebevědomí a hlavně jsem si uvědomil, jak důležité já táhnout spolu s ostatními za jeden provaz,“ doplňuje Vojtěch.

Uvědomil jsem si důležitost nadhledu

Vojtěch Dinga se dvakrát po sobě probojoval také do semifinále soutěže Česko hledá SuperStar, kde si uvědomil, že za zdánlivou spontaneitou vysmátých tváří se skrývá pečlivá příprava a jistý kalkul. Díky těmto zjištěním se podle svých slov zbavil své dřívější naivity a uvědomil si důležitost nadhledu.
Za svůj největší profesní úspěch ovšem považuje přijetí do pěvecké company prvního českého uvedení známého světového muzikálu Fantom opery. V tomto muzikálu Adrewa Lloyda Webbera, který uvádí od 14. září 2014 pražská Goja Music Hall, přitom vystupuje jako divadelní sluha Opera Populaire.
„Je to moje první muzikálová zkušenost, protože předtím jsem muzikál vnímal pouze jako divák,“ mluví Vojtěch o svém pracovním úspěchu, který možná nastartuje jeho zářnou muzikálovou kariéru.

 

Krédo:

Sny člověka odvádějí od reality. Člověk musí znát své přednosti i své limity a podle toho si stanovovat cíle. Můj profesní cíl je využít co nejlépe danou šanci.“

 
VIZITKA

 

Mgr. Vojtěch Dinga

role divadelního sluhy Opera Populaire v muzikálu Fantom opery
Divadlo Goja Music Hall Praha
 

 

Na podobné téma

Jste na ÚP a nedaří se vám najít práci na HPP? Začněte podnikat

Chcete začít podnikat? Zvažte předem, zda to zvládnete

Jak vytěžit z praxe co nejvíce?

Práce redaktora pro dTest je náročná