Úkol při výběrovém řízení není rozmar zaměstnavatele

25. 5. 2015 | Petra Štorková
Rubrika: Z výběrových řízení, Seriály | Doba čtení: 1,5 minuty

O flexibilní přivýdělku v oboru sní mnoho studentů. Češtináři si mohou tímto způsobem přivydělávat jako korektoři či editoři. Redakce Prvákoviny do kapsy hledala korektory. Zájem kandidátů byl velký, ovšem výsledek konkurzu poměrně tristní. Opravdu je každý student češtiny automaticky korektor? Výběrové řízení přineslo mnoho užitečných zjištění nejen pro korektory.

prvákoviny do kapsy korektury, výběrové řízení
prvákoviny do kapsy korektury, výběrové řízení
Inzerát s pracovní nabídku byl vyvěšen v ISu studentům MU, dále na Facebooku projektu Prvákoviny do kapsy, na Facebooku Jdi pracovat! a také ve specializovaných oborových facebookových skupinách Jdi pracovat v humanitních oborech a Jdi pracovat v pedagogických oborech. Čili personální inzerce přesně cílila na studenty, blíže se zaměřila na studenty dotčené Masarykovou univerzitou či studenty humanitních či pedagogických oborů.

https://www.facebook.com/prvakovinydokapsy
https://www.facebook.com/jdipracovat
https://www.facebook.com/groups/jdipracovat.humanitniobory/
https://www.facebook.com/groups/jdipracovat.pedagogickeobory/

Kandidáti dopředu věděli časové období, kdy se budou práce dělat (červen), dále téma korektur. Jelikož se jedná o studentský projekt, nebylo mezi požadavky praxe či konkrétní vzdělání. Zkušenosti ale byly výhodou. Záměrně nebyla zveřejněna odměna za normostranu opraveného textu, protože šéfredaktorku zajímalo, jaká je cenová představa studentů hledajících brigádu jako korektor. Částka ale byla dopředu známa.
Konkurz na korektory v číslech
Přihlásilo se 17 zájemců.
Přibližná doba plnění úkolu byla 1 hodina.
Úkol odevzdalo 11 kandidátů.
Vybráno bylo 5 členů korektorského týmu.
Kandidáti měli cenovou představu 0–70 Kč za normostrnu.
Všichni kandidáti, kteří se přihlásili, dostali za úkol udělat vzorovou stránku korektur v PDFku a pak také odpovědět na 5 otázek týkajících se využití konkrétních výrazů. Ne každý se po zaslání úkolů znovu ozval. Ti, co na nabídku zareagovali kladně a akceptovali cenu i termín prací, už byli posuzováni v konkurenci. Každý, kdo splnil úkol, dostal zpětnou vazbu a dozvěděl se, jak obstál mezi ostatními. Mezi zájemci o brigádu bylo dost začátečníků, kteří odhalili jen typické hrubky či překlepy. Ze 17 přihlášených jsme nakonec vybrali 5 korektorů, kteří opravili kolem 600 normostran textu. Někteří nadějní kandidáti bez zkušeností dostali nabídku spolupracovat na jiných projektech redakce zatím zadarmo, za zkušenosti a zpětnou vazbu.


Tři dobré rady nejen pro korektory

  1. Úkol neberte jako ztrátu času a práci zadarmo. Pokud neuspějete, alespoň se naučíte něco nového a dostanete jasnou zpětnou vazbu, jak si stojíte.
  2. Při plnění úkolu zadavatel nekontroluje jen správnost, ale pozoruje i další faktory. Tedy například komunikativnost, spolehlivost nebo postoj k deadlinům.
  3. Pokud ve výběrovém řízení neuspějete, ale dostanete nabídku naučit se dovednosti v reálném provozu, vezměte to, byť bude práce z počátku zadarmo.
Prvákoviny do kapsy
Časopis s 11letou historií vychází na Masarykově univerzitě. Pro nováčky vstupující na vysokou školu připravuje 120členný tým studentů publikaci, která mapuje celý první ročník na univerzitě. Obsahuje praktické rady a hlavně zkušenosti starších studentů. Více na www.e-prvakoviny.cz.

Na podobné téma

I kluci můžou hlídat děti, třeba v Americe

Bavilo ji bruslit. Teď trénuje krasobruslaře v Norsku

10 rad, kde hledat práci a jak se on-line prezentovat

Au pair: Jak vyrazit do zahraničí na vlastní pěst? II