Tři postřehy z výběrového řízení

Když dojde na hledání práce, není rad a tipů nikdy dost. Zvlášť když od vašeho posledního pracovního pohovoru uplynula delší doba, nebo dokonce žádáte o práci poprvé.

personální rady, výběrové řízení
personální rady, výběrové řízení

Před nedávnem jsem se zúčastnila výběrového řízení na pozici advokátního koncipienta. Po téměř pětačtyřiceti minutách nejrůznějších otázek jsem se vypotácela z kanceláře, unavená, ale v celku spokojená. Ani v nejmenším jsem nepočítala s tím, že bych mohla uspět. Proč? Protože nejsem absolvent, kterého pan advokát hledal, ale pořád student. I přesto mi přišel e-mail, že jsem uspěla a můžu nastoupit. V průběhu řízení jsem si uvědomila tři věci, které mi pomohly a mohly by pomoci i vám.
 

1. Nebojte se zeptat

Inzerát, na který jsem odpovídala, požadoval ukončené vysokoškolské vzdělání. Napsala jsem tedy svému potenciálnímu zaměstnavateli, jak se věci mají. Že se studiem bych měla skončit příští rok v červnu. Zeptala jsem se, zda by nestál případně o praktikanta, který by se během toho, co studuje, mohl sžít s režimem kanceláře a následně nastoupit, už s diplomem, na plný úvazek.
 
Nebojte se zeptat. Zeptání vás nic nestojí. Možná právě dotaz stojí mezi vámi a vysněnou prací. Nemůže se vám stát nic horšího, než že budete více či méně zdvořile odmítnuti. Váš nápad, poznámka či přístup k věci může případného zaměstnavatele zaujmout.


2. Mějte co nabídnout

Inzerát výslovně uváděl, že „praxe není nutností“. Jak ale vyvážit to, že nejsem absolventka? Právě získanou praxí.
 
Mějte co nabídnout svému možnému zaměstnavateli. Praxi, zkušenosti ze stáží či zahraničí, několik  mezinárodních jazykových certifikátů. Cokoli by se vám mohlo při práci hodit. Nebo co by mohlo při pohovoru zaujmout. Co například zajímavý koníček nebo znalost netradičního jazyka?
 

3. Sejděte se

V životopise se stručně uvedete. V motivačním dopise můžete shrnout důvody, proč se hlásíte právě na tu danou pozici. Ale nikdy v nich nevyjádříte nebo nepostihnete všechno a přesně. Proto je osobní schůzka nad zlato.

 
Sejděte se. Při osobním setkání můžete leccos z vašeho CV nebo motivačního dopisu rozvést. Zaměstnavatel pozná vás a vy poznáte jeho. Třeba budete mít podobný smysl pro humor, znáte stejné lidi nebo podiskutujete nad určitým tématem z praxe. Zaměstnavatel je také pouze člověk, tak proč ho nepoznat blíže?

Na podobné téma

Veletrh pracovních příležitostí bude největší v historii

Čte vůbec někdo zákoník práce?

Firemní benefity jako motivace zaměstnanců

Na co se zeptat u pohovoru?