TOP 10 letních brigád

7. 7. 2014 | Tereza Knězková
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2 minuty

Léto je tady a s ním i prázdniny. Ale také brigády. Jaké jsou ty nejčastější? Připravili jsme soupis 10, které podle nás studenti o prázdninách nejčastěji vykonávají. Našli jsme nejen sezónní práce, ale také pozice spojené s letní turistikou, pracemi ve zemědělství a čerpáním dovolených v různých firmách.

letní brigády, práce, studenti, top brigády, léto
letní brigády, práce, studenti, top brigády, léto

1. Zahrádky a stánky

Jedná se o jednu z nejtypičtějších brigád, které jsou v létě k mání. Můžete tak točit zmrzlinu, pivo nebo opékat klobásy anebo roznášet občerstvení na zahrádce restaurace. Nespornou výhodou této brigády je, že se najde i v menších městech. Jde o práci nenáročnou v tom smyslu, že není vyžadována kvalifikace; v některých případech budete potřebovat potravinářský průkaz.
 
Mzda: 66-70,-/hod
 

2. Hrady a zámky

Kdo by se nechtěl na dva měsíce stát zámeckou paní či pánem? Tato brigáda je velmi oblíbená mezi studenty historie a romantickými dušemi. Samotná práce je pak kulturním zážitkem, zvlášť když se zaměstnavatel rozhodne pro kostýmované prohlídky. Jako jistou nevýhodu považuji skutečnost, že opakovat naučený výklad desetkrát denně dva měsíce, může být ubíjející. Také jsou třeba značné znalosti – co když se objeví zvídavý turista?
 
Mzda: 66-200,- (Praha)/hod
 

3. Koupaliště a aquaparky

Na koupalištích a v aquaparcích se nabízí mnoho možností zaměstnání – od plavčíka až po úklid. Od toho se také budou odvíjet požadavky na vaši osobu. Plavčíci musí mít splněnu odbornou zkoušku. Plusem práce na koupališti je sluníčko a voda. Nevýhodou pak, že taková místa jsou rozebrána už na jaře.
 
Mzda: 66-80,-/hod
 

4. Tábory

Kdo jezdil jako malý na tábory, může navázat tím, že se stane vedoucím oddílu. Pokud máte zdravotnické vzdělání, nabízí se i možnost dělat „zdravušku“. Co vám může tato brigáda přinést? Nejen výdělek, ale především zábavu. Mezi dětmi se můžete odreagovat a realizovat se při vymýšlení programu a aktivit. Nesmíte ale zapomenout, že máte velkou zodpovědnost za děti a jejich zdraví. Také budete muset pravděpodobně prokázat svou bezúhonnost, zdravotní způsobilost a zpravidla i zkušenosti v práci s dětmi.
 
Mzda: 250-600,-/den
 

5. Festivaly a jiné akce

Proč nespojit příjemné s užitečným, a nepracovat na svém oblíbeném letním festivalu. Pořadatelské brigády obvykle zahrnují chystání zázemí, pódií, úklid nebo „usměrňování“ návštěvníků. Odměnou vám budou nejen peníze, ale také zážitky a noví známí.

Mzda: 70-100,-/hod 


6. Stavebnictví

Poměrně tradiční letní brigádou jsou nejrůznější pomocné práce na stavbě. Pokud se nebojíte těžké a špinavé práce, budete spokojení. Pravděpodobně si odnesete mozoly a opálení, ale především peníze. Z pochopitelných důvodů zaměstnavatelé ve stavebnictví preferují především mužskou populaci.
 
Mzda: 70-100,-/hod
 

7. Zemědělství

To, co bylo řečeno o stavebnictví, platí i pro práci v zemědělství. Můžete vypomáhat se sběrem nejrůznějšího ovoce a zeleniny nebo se starat o zvířata – zde je však často vyžadováno odborné vzdělání.
 
Mzda: 66-70,-/hod
 

8. Hlídání dětí

O prázdninách jsou školy a školky zavřené, proto rodiče více než kdy jindy musí řešit hlídání svých ratolestí formou individuálního hlídání. Brigádní mohou hlídat „na vlastní pěst“ nebo přes agentury specializující se na tyto služby. Při této brigádě jsou často vyžadovány zkušenosti s dětmi.
 
Mzda: 66-100,-/hod

9. Zahraničí

Dva měsíce času přímo vybízejí, abyste za prací vyjeli do zahraničí. Možností je díky volnému pohybu pracovníků v rámci EU mnoho a mnoho. Nejčastěji se studenti vydávají na sběr jahod, brokolice a jiného, stávají se číšníky nebo hlídají ději v programech au-pair nebo jedou dobrovolničit. Na cestách si procvičíte jazyk a načerpáte nové zkušenosti. Určitou nevýhodou mohou být počáteční investice do ubytování, dopravy a případných dokladů.
 
Mzda: 1500-5000 týdně, nebo 100-500 Kč/hod (odměny jsou úkolové, hodinové i zadlouhodobější časové cykly, záleží na zemi, činnosti i agentuře)

 

10. Záskoky při dovolené

Léto je také časem dovolených, proto zaměstnavatelé hledají „záskoky“ na určitou kratší dobu. Můžete se tak dostat jako dělník k pásové výrobě, do skladu, na recepci nebo do kanceláře. Je to jen na vás. Nemusíte se bát, že nebudete vědět, co dělat, na začátku vás čeká zaškolení.
 
Mzda: 70-90,-/hod

Na podobné téma

Vánoční brigáda: jedu prodávat na trhy do Vídně

Plavčík: slunce, voda a peníze

Brigáda v továrně namotivuje ke studiu

Jaké brigády měli studenti před 30 lety?