Tipy, jak na Erasmus. Ověřeno na vlastní kůži

10. 6. 2016 | Anna Jančevová
Rubrika: Vzdělávání, Studium | Doba čtení: 2 minuty

Erasmus je mezinárodní projekt, který podporuje studentskou mobilitu v zemích Evropské unie. V praxi to znamená, že na nějakou dobu odjedete do jiné země, kde studujete svůj obor, učíte se cizí jazyk a poznáváte kulturu jiné země. Shrnujeme vše, co budete muset před Erasmem vyřídit a na co si dát pozor.

stipendium, erasmus, příprava, studium v zahraničí
stipendium, erasmus, příprava, studium v zahraničí
Výběr univerzity
Mám jet studovat environmentální studia nebo raději žurnalistiku? A je lepší vycestovat do Portugalska, nebo do Španělska? Pokud se vám hlavou honí podobné otázky,  doporučuji si na papír sepsat, co od Erasmu očekáváte. Chcete se naplno ponořit do studií, zlepšit si angličtinu nebo si hlavně užít pohodu? Přemýšlejte nad tím, co od projektu očekáváte a podle toho si vyberte univerzitu.
 
Žádost o výjezd
Jakmile budete mít vybráno, budete si muset o pobyt oficiálně zažádat. Masarykova univerzita vyžaduje vyplnit on-line přihlášku, kam mimo jiné vložíte motivační dopis v cizím jazyce, strukturovaný životopis, potvrzení o jazykové kompetenci (obvykle certifikát) a výpis známek. Na některých fakultách  je o Erasmus takový zájem, že vybraní studenti musí pro přijetí doložit výborný prospěch. Na jiných fakultách by se ale naopak daly přihlášky spočítat na prstech jedné ruky.
 
Přihláška
Dalším krokem je vyplnění přihlášky, kterou vyžaduje zahraniční univerzita. Někdy je třeba nahrát kopii pasu, fotku nebo jiné dokumenty. Vyhraďte si na to dostatek času.
 
Learning Agreement
Ani v dalším kroku se nezbavíte „papírování“. Čeká vás totiž vyplnění klíčové smlouvy Learning Agreement. Tam budete muset zadat množství informací, a hlavně předměty, které chcete studovat. Ničeho se ale nebojte, protože je budete moci po příjezdu do zahraničí změnit. E-mailem byste také od budoucí univerzity měli obdržet Letter of Acceptance.

Jazykové požadavky
Dejte si pozor na to, jaké jazykové požadavky má vaše zahraniční univerzita. Na severu obecně nebývá problém zapsat si předměty jen v angličtině. V jižních zemích, jako jsou Portugalsko a Španělsko, už byste ale problém mít mohli.
 
Ubytování
Někteří studenti nedají dopustit na koleje, jiní zase na privát. V každém městě a zemi ale platí jiné podmínky.
 
Finanční podmínky
Na Erasmus byste měli dostat příspěvek od své univerzity. Na Masarykově univerzitě se částka pohybuje od 300 do 500 Euro na měsíc, podle dané země. Obecně ale platí, že abyste na Erasmu vyžili, budete muset sáhnout také do vlastních úspor.

Na podobné téma

Chorvatsko je nám blízké, tvrdí studentka balkanistiky

Návštěva virtuálního veletrhu na vlastní kůži

Jana Chaloupková: Vymyslela jsem oslavy ERASMU

Kombinace oborů: Co vám usnadní nalezení místa?