Time management – jste produktivní nebo busy?

24. 6. 2016 | Sára Šimečková
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 2,5 minuty

Nemáte čas? Máte pocit, že se ze všeho každou chvíli musíte zbláznit? Všichni se ocitáme v situacích, kdy je toho zkrátka moc. Nejraději bychom co nejefektivněji skloubili práci či studium, rodinu a svůj volný čas. Ale jak? Odpověď zní – zkuste time management. Oslovila jsem Andreje Mikulu, zakladatele portálu timemanagement.sk, aby se podělil o různé postupy, jak si zorganizovat čas a přitom eliminovat stres.

organizace času, úkoly, timemanagement
organizace času, úkoly, timemanagement
Andrej Mikula založil svůj blog v době, kdy dokončoval bakalářskou práci, byl zaměstnaný a podnikal. Rozhodl se, že je potřeba zlepšit se v organizaci času, a tak již dlouho seznamuje čtenáře s technikami, které mohou zvýšit produktivitu práce. Co je tedy ten time management? „Podle mě je to souhrn metod, tipů a triků, ale hlavně způsob přemýšlení, který lidem pomůže pracovat méně, efektivně a dosáhnout víc,“ říká Mikula.
 
Které techniky by osobně doporučil Andrej Mikula? „V poslední době se stále častěji vracím k obyčejnému peru a papíru.“ Existují však aplikace, které jsou užitečným pomocníkem při organizaci úkolů. Zkuste například Wunderlist nebo Doit.im. Avšak filozofie odškrtávání a flexibilita klasické A4 se s těmito aplikacemi podle Mikuly nedají srovnat.


Prokrastinace

To, že nedokážeme efektivně zorganizovat svůj čas, mají na svědomí mimo jiné sociální sítě. Čestně, kolik času jste dnes strávili na Facebooku? Představte si Gmail, Twitter a již zmíněný Facebook, které tvoří vrcholy tzv. bermudského trojúhelníku produktivity. Právě v něm se ztrácí veškerá produktivita a naše plány. Andrej Mikula dodává: „V dnešní době člověk svoji budoucnost už nepropije v hospodě, ale prosedí na Facebooku.“ Ale nezoufejte. Existují aplikace, díky kterým můžete stránky, které vás obírají o čas, jednoduše zablokovat – vyzkoušejte WasteNoTime nebo LeechBlock.


Jak pracovat méně

Pro ty, kterým nestačí využívat aplikace, které doporučuje Andrej na svém blogu, existuje varianta individuálních konzultací. Tuto možnost využívají mladí studenti, manažeři na vysokých pozicích i pracující matky s malými dětmi. Podle Mikuly jejich nejčastější požadavek zní: „Chci pracovat méně.“ Andrej Mikula poskytuje také kurzy. Těch otevřených se mohou zúčastnit všichni, ať už jsou to studenti nebo zaměstnanci, každý má ale jiné potřeby, úroveň znalostí a systém práce. Mikula se tedy věnuje více kurzům uzavřeným, které jsou uzpůsobené pro potřeby konkrétní firmy. V rámci tohoto dlouhodobého projektu se postupně sleduje progres lidí, naplňování očekávání, a zda ve firmě dochází ke zlepšování ekonomických ukazatelů.
Je tedy zcela na vás, jak si svůj čas zorganizujete a zda ho dokážete efektivně využít. Doba pokročila a existuje mnoho možností, jak si vše ulehčit a nebýt zavalen povinnostmi. Tak proč toho nevyužít? Sám Andrej Mikula tvrdí: „…pracovat dlouhodobě takto intenzivně je neudržitelné a zdraví je vždy přednější než pár odeslaných e-mailů navíc.“

Na podobné téma

Vznikl nový portál. Zprostředkovává doučování

Smlouva o dílo: varianta, jak se nechat „zaměstnat“

Z písma lze poznat mnohé, personalisté jsou ale skeptičtí

Tip na zajímavý kurz: Posouzení věrohodnosti