Soukup se u zkoušek zapotil víc než na biatlonové střelnici

13. 2. 2015 | Jaroslav Kára
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Má dvě stříbrné medaile ze zimních olympijských her v Soči, přesto mu učitel plavání řekl, že i prkno je ve vodě lepší. Český biatlonista Jaroslav Soukup s některými předměty bojoval, i tak patří k nejslavnějším absolventům Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.

Jaroslav Soukup, biatlon
Jaroslav Soukup, biatlon
Pětileté magisterské studium učitelství tělesné výchovy si především kvůli vytíženosti vrcholového sportovce protáhl na osm let. Dokončil jej loni. „Je náročné skloubit studium a biatlon. Musel jsem se domlouvat s profesory, kdy si nahradím absenci a udělám zkoušku. Některé předměty byly docela dlouhé, ale nakonec to dopadlo,“ oddechne si jičínský rodák.

Momentálně svůj čas rozprostírá mezi sport a rodinu. „Mám malou dcerku, takže jsem rád, že už mám školu za sebou, zabrala mi hodně času. Proto jsem ji nestudoval pět let a na další pokračování rozhodně nemyslím,“ zamítá doktorské studium.

Školní povinnosti doháněl po tréninku i na soustředěních. „Třeba u oběda člověk seděl a koukal do knížek,“ povídá Soukup, jenž v Soči vybojoval stříbro ve sprintu a se smíšenou štafetou. „Měli jsme naštěstí dost zajímavých předmětů,“ hlásí Soukup.


Bavila ho náročná anatomie

Hodně mu dala například anatomie, jedno z nejobsáhlejších učiv na škole. „Je tam toho hodně, ale mně přišlo zajímavé poznávat své tělo, svaly. Když pak člověka něco bolí, může víc přemýšlet, čím to je, nepotřebuje jen fyzioterapeuta,“ nabízí pozitivum výuky. Byť vrcholový sportovec, těžce zápolil i s některými praktickými předměty. „Plavání jsem docela zvládal, akorát při jednom stylu mi učitel říkal, že i prkno je lepší než já. Nakonec to však prošlo,“ culí se. „Na gymnastiku však zrovna šikula nejsem,“ přiznává závodník z Jablonce nad Nisou.

Soukup, který vybojoval historicky první olympijskou medaili pro český biatlon, při zkouškách občas prožíval větší muka než při poslední střelecké položce. „Na střelnici nejsou takové nervy, ve škole se člověk víc zapotí. Když je teplo, zapotí se i v závodě hodně, ale ve škole o něco víc. Navíc nejsem moc šikovný na opisování,“ hlásí se svým typickým smyslem pro humor.

Přestože se Soukup zúčastnil dvou olympiád a ve sbírce má také dva bronzy z mistrovství světa, učitelé v požadavcích vůči němu neslevovali. „Když jsem začal studovat, vůbec nikdo mě neznal a neuvědomoval si, že někde jinde závodím. Možná až ke konci mě trošku poznávali, ale myslím si, že to tak neprožívali,“ doplňuje Soukup.

Studium mu přineslo množství poznatků, které využívá i ve svém sportovním odvětví. „Dost jsem se toho dozvěděl o trénování, výživě, což v biatlonu využiji,“ podotýká.
 

Chci trénovat děti

Biatlonu se věnuje už šestnáct let a i po skončení kariéry v něm vidí svou budoucnost. „Chci trénovat, proto jsem rád, že jsem školu dodělal. Člověk neví, čím se bude živit po kariéře, díky studiu mám víc možností,“ pochvaluje si fanoušek motorek, aut a horských kol.

Láká ho především koučování malých biatlonových nadějí. „Chci nějaký sport, kterému rozumím. Zatím nedokážu porovnat, kolik bude s dětmi nervů, ještě jsem nezkoušel někoho trénovat, ale mladí budou zajímavější,“ prohlašuje český reprezentant. V říjnu už s národním týmem naplno trénoval na novou sezonu na horském masivu Dachstein v rakouských Alpách. První letošní závody jej čekají na konci listopadu. „Máme finální přípravu. Z prvního startu sezony mám vždycky respekt, ale po pár závodech to ze mě spadne a už se jen těším,“ dodává Soukup.


„Není jednoduché učit se při vrcholovém sportování, ale je potřeba se zakousnout a třeba i na učení se trošku podívat."
Mgr. Jaroslav Soukup
profesionální biatlonista
klub SKP Kornspitz Jablonec nad Nisou
www.skpjablonec.cz

Fakulta sportovních studií MU
Učitelství tělesné výchovy pro ZŠ a SŠ
Žije v Jablonci nad Nisou.

Biatlonu se věnuje od šestnácti let.

 

Na podobné téma

TIP NA WEB: VašeLiteratura.cz

Tip na práci z domu: ankety a fóra

Jak vypadá obyčejný den analytika a publicisty

Můj první den v práci