První dojem lze udělat jen jednou

30. 5. 2014 | Adéla Beranová
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 1,5 minuty

Jako absolvent psychologie na filosofické fakultě založil Stanislav Gálik oděvní firmu Galard, kde šijí obleky, košile, kravaty a pásky na míru. Kromě toho vede i společnost UNIFER a pomáhá studentům vysokých škol k dosahování jejich kariérních cílů. A právě ze svých zkušeností ví, jak může člověk zaujmout na první pohled.

Stanislav Gálik, UNIFER, personální rady
Stanislav Gálik, UNIFER, personální rady
„Vždycky sleduji, jaké má muž boty a jak mu sedí oblek. To mnohdy prozradí víc než jeho CV,“ říká Stanislav Gálik. Oblečení podle něj musí mluvit samo za sebe. „Existují i géniové, kteří mi přijdou na pohovor v zablácených botech a teplákách a stejně je přijmu, ale takových je málo,“ tvrdí. „My všichni s průměrnějším intelektem musíme prezentovat své vzdělání a schopnosti i pomocí oblečení,“ dodává. 
 

Čisté boty a pak už můžete umřít

Každý člověk se může podle Stanislava obléknout na pohovor jinak. „Kandidát na kreativní pozici si může dovolit něco jiného než obchodník. Šaty musí vždycky odpovídat nabízenému místu,“ myslí si.
Creative Mind firmy Galard Stanislav Gálik tvrdí, že základem upraveného vzhledu jsou čisté boty. „Jednou mi přišel na pohovor pán v obleku a měl k němu vysoké zimní boty, které já nosím jen na horách. Ptal jsem se ho na ně a on prohlásil, že venku přece sněžilo,“ vypráví podnikatel historku z práce. „Já přece taky nenosím kožené boty, protože jsou nejpohodlnější na světě. Ale něco reprezentují a čisté kvalitní boty patří k mé profesi stejně jako to, že se nedloubu v nose nebo neškrábu na zadku,” dodává pobaveně.


Komu se nelení, toho se přijímá

„První dojem lze udělat jen jednou.“ I tohle je jedním ze Stanislavových hesel. A nemusí být nutně řeč jen o oblečení. Zaujmout lze třeba i netradičně zaslaným životopisem. „Poslat CV mailem se třemi průvodními řádky je strašně jednoduché a hlavně průměrné,“ podotýká. „Ale už třeba CV prezentované v Prezi je krokem dopředu. A co ho třeba poslat ve velké krabici jako vánoční dárek? To už je pořádný odvaz,“ myslí si úspěšný absolvent Masarykovy univerzity. 

Na podobné téma

V Canvě vytvoříte snadno a rychle originální a kreativní životopis

5 věcí, které dokážou při první „kontaktáži“ zaměstnavatele odradit

Nový rok přivál vyšší minimální mzdu. Radujme se?

Práce v EU je lákadlem pro stále více Čechů