Praxe vám může zajistit práci

/VIII. díl/ Aby byl můj seriál o hledání práce také trochu užitečný, popíšu v dnešním díle projekty zaměřené na podporu zaměstnávání čerstvých absolventů, ale i studentů. Zdá se, že mně jeden z nich konečně k zaměstnání pomůže, třeba by mohl i někomu dalšímu.


Při hledání práce narazí nejeden absolvent na nepříjemný požadavek předchozí praxe, kterou z logiky věci mohl jako student jen těžko získat. Naštěstí si toho všiml i stát a v současné době nabízí těmto nešťastníkům hned tři možnosti, jak praxi získat. A kupodivu v jejich rámci dostanou stážisté i plnohodnotný plat.
 

Odborné praxe pro mladé do 30 let

První z nabízených programů je určený absolventům, kteří nemají v souhrnu praxi delší než dva roky. Projekt Odborné praxe pro mladé do 30 let má organizačně na starosti úřad práce, konkrétně jeho krajské pobočky.
Úřad práce zaplatí z evropských peněz zaměstnavateli celý plat absolventa, a to až po dobu jednoho roku. K tomu má navíc zaměstnavatel nárok na náhradu části platu mentora, který nováčka v oboru zaučuje.
Kromě již zmiňovaných podmínek jsou i další, ty se ale často mění. Existovala třeba nutnost být před zařazením do programu alespoň 4 měsíce v registru ÚP, teď už stačí jen 2 měsíce. O konkrétních požadavcích je nejjednodušší se informovat přímo na kontaktním pracovišti.
Vstoupit do programu může každý vhodný kandidát bez jakýchkoli závazků. Když mu ÚP nabídne místo, o které nebude mít zájem, může ho bez problémů odmítnout. Primárně je program postavený tak, že uchazeč o zaměstnání do projektu vstoupí a úřednice pak hledá v nabídkách firem. Problémem je, že jen málo zaměstnavatelů o projektu ví, proto je možné firmu na tuhle možnost upozornit.

Příklad programu ve Zlínském kraji


Stáže pro mladé

Pro uvědomělé studenty je tu program Stáže pro mladé. V jeho rámci mohou získat studenti posledních dvou semestrů na VŠ nebo VOŠ a posledních ročníků středních škol potřebnou praxi.
Stáž ve firmě může trvat jeden až čtyři měsíce, hodinový rozsah je 100 až 300 hodin pro vysokoškoláky a musí být v souladu s oborem, který zájemce studuje. Stážista dostává i plat ve výši 60 Kč na hodinu a zaměstnavatel může požádat o příspěvek na plat mentora.
Pro vstup do programu je nutné se zaregistrovat na www.stazepromlade.cz a tam lze také najít další informace a podrobnější podmínky.
 

Stáže ve firmách – vzdělávání praxí

Program Stáže ve firmách má proti předcházejícím tu nevýhodu, že praktikant nemá nárok na finanční odměnu. Může dostat stravenky a příspěvek na cestovné, ale neuzavírá se zaměstnavatelem žádný pracovněprávní vztah. Cílem je hlavně získat praxi a kontakty.
Stážistou se v tomto projektu může stát nejen mladý člověk, ale také nezaměstnaní nad 40 let, rodiče po mateřské dovolené nebo i lidé zaměstnaní jen na dohodu. Mimo to je program určený i absolventům, kteří mají nejdéle dva roky od ukončení školy, ti nemusí splňovat podmínku tří měsíců registrace na ÚP. Zajímavé je, že se mohou přihlásit i lidé, kteří z nějakého důvodu školu nedodělali. Stáže ve firmách nejsou naopak určené studentům a lidem s trvalým bydlištěm v Praze.

Více informací o Stáže ve firmách.

Na podobné téma

Stáže pro mladé: Zájemce máme. Nyní si jen vybrat

Naděje svitla v libereckých technických službách

Praxe v MF Dnes a jak to kvůli Babišovi nevyšlo

Z úřadu práce: Žurnalistika a politologie? Ježišmarja!