Jak si vydělat v Norsku v kostce

Doprava, úřady, daně, mzdy, ale také jazykové nároky. To jsou základní informace, po kterých se pídí zájemci o práci v zahraničí. Severské země jsou stále více vyhledávaným cílem studentů, kteří si jezdí přivydělat do ciziny. Jedním z důvodů jsou nadpoměry vysoké výdělky pro české pracovníky. V Norsku můžete pracovat na farmách, v lese i na stavbách nebo ve službách.


 

Doprava

Nejčastěji jsou využívány nízkonákladové aerolinie Wizz Air. Běžná cena jednosměrné letenky se pohybuje kolem 1000,- Kč i méně. Nevýhodou je dvouhodinová cesta autobusem – nelítají totiž přímo z Osla. Ostatní letecké společnosti – ČSA či Norwegia – využívá jen málokdy, většinou když je zapotřebí vyřešit cestování co nejrychleji – nebývají totiž plně vytíženi. Samotná cesta trvá asi 1,5 hod.

Další možností je cestování lodí ve směru Oslo – Kiel. Vyjíždí se asi ve 14 hod., v cílové stanici je loď v 9 hod. ráno. Cesta s lůžkem v kajutě vyjde asi na 1800,- Kč. No a z Kielu vás pak čeká asi 5hodinová cesta autem, které se vezlo s vámi na lodi.


Cestovat se dá i autem – tedy pokud ho máte, a jedete nejlépe 4, abyste se podělili o náklady.

Student agency vás svým žlutým autobusem přepraví také – jednosměrná jízdenka vás s ISICem přijde na 2000,-, zpáteční na 3200,- Kč.
 

Byrokracie

Daňový úřad – na ten se vypravte již se smlouvou a osobními dokumenty (pasem) v ruce. Do určité výše výdělku u kratších pracovních pobytů stačí vyřídit pouze temporary personal identity number – jde o dočasné osobní identifikační číslo, které po vás budou všude požadovat.

Banka – bez té se prostě neobejdete. Nepočítejte s tím, že vám někdo bude dávat peníze na černo – tak to tady nechodí, vše musí být oficiální, přes banku. Nejlevnější účet asi nabízí Post Banken – Poštovní banka, která je na každé poště. K založení účtu budete potřebovat pracovní povolení, temporary number a adresu bydliště. Pokud máte pouze dočasné osobní číslo, nemůžete u vytvořeného bankovního účtu disponovat bankovní kartou, takže veškeré výběry musíte řešit osobně. Při získání trvalého identifikačního čísla dostanete k účtu i kartu, sloužící jako bankovní i jako ID karta.

Daně

Do určité vydělané částky jsou daně nižší – pouze cca 21%. Pokud se chystáte na prázdninovou brigádu, bude se tento odvod pravděpodobně týkat právě vás.

U normálního pracovního poměru se tato částka vyšplhá až na 36%.

Pokud nejste registrováni na daňovém úřadu, daně vám odebere přímo zaměstnavatel – a tady se raději něčeho přidržte – ve výši 50%.

Práce v Norsku. Foto: MorgueFile
 

Výdělky

Jak se dá očekávat, jsou o něco příjemnější, než u nás. Vaše minimální mzda by se měla pohybovat asi kolem 200,- norských korun/ hodinu (hrubý přepočet na Kč je násobek 3, tedy kolem 600,- Kč/ hod.), což není k zahození.
 

Jazyková vybavenost

Dá se vycházet z toho, že se všichni domluví anglicky. Pokud tímto jazykem vládnete také, na prázdninovou brigádu vám to postačí.

Pokud budete trvat na dlouhodobém pracovním poměru, váš zaměstnavatel bude s největší pravděpodobností na oplátku trvat na norštině. Ale ani tady nemusíte věšet hlavu – pokud tento jazyk není vaším jazykem téměř rodným, stává se, že vám zaměstnavatel nabídne proplacení jazykového kurzu.


 

Zkušenost s prací v zahraničí má trenérka krasobruslařů Veronika. Bavilo ji bruslit. Teď trénuje krasobruslaře v Norsku

Na podobné téma

Na Erasmu si můžete i přivydělávat

Workcamp – něco mezi prací a hrou

Prázdninová brigáda s příchutí malin

Dobrovolníci všech zemí, spojte se