Au-pair ve Francii aneb hlídala jsem „Malého prince“

Léto je nejlepším obdobím pro nová dobrodružství. Hodně studentů však namísto cestování a užívání sluníčka musí dát, jak jinak než kvůli penězům, přednost brigádě, která je často od těchto radovánek odstaví.

0590 aupair-fr 3 archiv-autorkyLéto je nejlepším obdobím pro nová dobrodružství. Hodně studentů však namísto cestování a užívání sluníčka musí dát, jak jinak než kvůli penězům, přednost brigádě, která je často od těchto radovánek odstaví. Může to ale být i jinak - cizí země, kultury a sluníčka můžete vychutnávat plnými doušky a ještě za to být placeni. Hlídejte děti v zahraničí, ale doufejte, že budete mít štěstí na rodinu.

Po mnoha prázdninách strávených v kancelářích jsem se konečně rozhoupala k dobrodružnějšímu způsobu pracovního léta. Stala jsem se au-pair. Pro svou letní pohádku jsem si vybrala okouzlující jih Francie, cesta osudu mě konkrétně zavedla do proslulého Saint-Tropez.

0590 aupair-fr 1 archiv-autorky

Při hledání vhodné rodiny jsem zpočátku vyhledávala agentury jak české, tak francouzské, které zprostředkovávají au-pairkám práci, ale přiznám se, že jsem byla vcelku ztracená. Dnes už vím, že nejlepší je registrace na portálu http://www.aupair-world.net/, kde lze nejlépe najít hostitelskou rodinu nebo naopak – rodina si najde vás. Já svou rodinu našla díky francouzskému kamarádovi, který žije v Praze a rodinu dobře zná – získala jsem tak to, co všem dívkám, které odjíždí do cizí země, chybí – jistotu. Eliminovalo se tak totiž riziko, že po příjezdu mě bude čekat alkoholický pár se sklonem k drogám (v Saint-Tropez žádný div) a spát budu na nafukovací matraci.

0590 aupair-fr 2 archiv-autorkyUpřímně řečeno jsem na nafukovací matraci sice spala, navíc jsem neměla ani vlastní pokoj a sdílela jsem jej tedy s mým malým svěřencem, ostatní okolnosti mi ale spaní na zemi bohatě vykompenzovaly.

Musela jsem se sice smířit s tím, že rodiče žijí odděleně, proto se budu stěhovat  během týdne s dítětem a budu to já, kdo ho bude do obou bydlišť převážet, zato jsem ale k·dopravě dostala Mini Cooper ve verzi kabriolet. Vaření se po mě chtělo pouze minimálně a stejně minimálně bylo nádobí, které jsem každý den umývala. Volný den jsem sice neměla žádný, ale dítě trávilo každý den půl dne ve školce a večery s·rodiči, takže volného času jsem měla dostatek. A takhle to bylo ve všem – musíte si uvědomit, že jako au-pair jste sice vítaným, přesto cizím návštěvníkem rodiny a jste to Vy, kdo by se měl přizpůsobit tempu rodiny.

0590 au-pair-ve-francii 2 marie-sotkovskaNedorozuměním nejlépe předejdete tak, že si stanovíte pevná pravidla hned od začátku, především projděte záležitosti týkající se pracovní doby, volných dnů, výše výplaty a frekvenci jejího vyplácení. Pokud nemáte od začátku ošetřeny tyto body, velmi snadno se stane, že budete mít chuť se sbalit a pelášit přímou cestou domů.

Při hledání práce au-pair přes agenturu budete mít mezi smluvními podmínkami s nejvyšší pravděpodobností nárok na úhradu cestovného od rodiny, jeden volný den v týdnu, nárok na zajištění jazykové školy a její úhradu rodinou a měsíční kapesné ve výši 250 €, což je opravdu směšná částka, zvlášť ve Francii. Není třeba nijak zvlášť podotýkat, že valná část rodin, které si najímají au-pair, zvolí variantu bez smlouvy, ve výsledku jsou na tom lépe přece obě strany.

Vydobudete-li si svá práva u rodiny (já měla to štěstí, že jsem musela své rodině spíš připomínat, že jsem tam kvůli práci a ne na dovolené u moře), můžete ještě narazit na překážky při samotné péči o dítě. To, že s·vámi v·prvních dnech dítě nechce zůstávat, zvláště není-li na au-pair zvyklé, přetrpíte a občas se někde v·koutku vypláčete. Nedivte se ale, že některé národy, ač své děti velmi milují, přistupují k· výchově poměrně laxně a dítě vnímají jako milé zpestření dne, avšak pouze na dvě hodiny denně. Je velmi dobré a žádoucí pochopit, že vaším úkolem není dítě vychovávat, ale pouze opatrovat a dávat pozor, aby si neublížilo.

0590 au-pair-ve-francii 3 marie-sotkovskaToto uvědomění si je prvním krokem k vašemu spokojenému vztahu s opatrovaným dítětem. Lze dobře předpokládat, že mezi vámi vznikne velmi úzký vztah – pokud si s dítětem hrajete, vymýšlíte pro něj aktivity a strávíte s·ním čas tak, jak je běžné vČeské republice, věnujete mu s velkou pravděpodobností mnohem intenzivnější péči, než jsou zvyklí jeho rodiče. Logicky potom při vašem odjezdu nastane situace nepříjemná pro obě strany, kdy se bude stýskat jak vám, tak i dítěti nebo celé rodině. Ostatně je to lepší, než kdybyste po sobě s úlevou práskli dveřmi a byli rádi, že už je v·životě neuvidíte. Ať to dopadne jakkoliv, dělejte všechno proto, abyste ze svého pobytu vytěžili maximum.

Cestujte, studujte cizí jazyk, mluvte s lidmi, zkoumejte místní kulturu – mít placené prázdniny se vám za život už mockrát nepoštěstí.

Na podobné téma

Dobrovolníkem v cizině. Nejlepší volba na letní prázdniny

Po škole rok dobrovolničit pro EU. Proč ne?

Učil jsem angličtinu v Indonésii. Díky AIESEC

Nápady neodkládejte, radí úspěšný kameraman hadů