Au-pair Tom: Středoškolská angličtina stačí

Tom Juřička byl v Americe půl roku jako au-pair. Práci nehledal přes agenturu, takže zažil perné chvilky na imigračním úřadě i na ambasádě. Co mu pomohlo přesvědčit úředníky a jak trávil své dny s Natálkou a Aleškem a proč jim chtěl dát na zadek, se můžete dočíst v první části článku. Že tresty nakonec vyřešil, jak zvládl angličtinu a proč se stal kovbojem, přinášíme dnes.

0744 tom-juricka 3 jurickaTom Juřička byl v Americe půl roku jako au-pair. Práci nehledal přes agenturu, takže zažil perné chvilky na imigračním úřadě i na ambasádě. Co mu pomohlo přesvědčit úředníky a jak trávil své dny s Natálkou a Aleškem a proč jim chtěl dát na zadek, se můžete dočíst v první části článku. Že tresty nakonec vyřešil, jak zvládl angličtinu a proč se stal kovbojem, přinášíme dnes.

První část článku

„S trestáním dětí je to v Americe složitější. „Naštěstí mají takzvaný Time out, já bych to přeložil jako Do kouta.“ Když děti něco provedli, šli si stoupnout do rohu. A opravdu jsi vydržel jim ani jednou nenaplácat? „Ale ne, párkrát jsem to udělal, ale nikdo mě nesměl vidět. Většinou jsem spíš zkoušel nějaké lsti. Lentilky zabraly vždycky."

Z jazyka měl Tom ze začátku strach. „Myslel jsem, že jsem po studiu v Čechách nic neumím. Byl jsem strašně překvapený, kolik se mi toho uložilo do paměti. Možná za to mohlo i sledování dětských pořadů. Komunikoval jsem se sousedy, ve městě, v autobuse, všude. Když viděli, že jsem cizinec, hned se se mnou dali do řeči.“ Důležitá je prý slovní zásoba, minulý, přítomný a budoucí čas. „Nechce to se snažit o nějaké složité větné konstrukce. Hrozně záleží na povaze, ale když se chceš bavit, oni s tebou hovor navážou rádi.“ Jednou se Toma nějaký soused zeptal, jestli je z Texasu. To prý byl krásný pocit, jak dobře už umí anglicky.

0744 tom-juricka 2 juricka

Tom si stihl zažít i jiné věci mimo hlídání dětí. „Dostal jsem se na místní střední školu jako učitel tance. Učitelka španělštiny tam chtěla žákům ukázat něco z kultury, tak jsem jim udělal hodiny salsy.“ S tou samou školou se dostal na něco, čemu se v Americe říká experience education. Děti si vyberou týdenní výlet, sport, kam vyrazí. „Já jsem jel na horse back riding, což je jízda na koni v kaňonu.Viděl jsem krásnou přírodu a byla to největší škola angličtiny. Když se mladí baví o něčem, co neznáš, musíš se hrozně moc soustředit.“ 

Na jaře se Tom vrátil obohacený o spoustu zážitků a zkušeností. Potvrzuje, že Američani jsou milí lidé a člověk se nemusí bát tam vyrazit. „Chodil jsem v Aspenu běhat. Jednou bylo trochu zataženo, já si tak běžel a najednou vedle mě zastavilo auto: ‚Nechceš svést?‘ Ten pán si myslel, že mi ujel autobus.“

Jako unikátní au-pair se Tom nevidí. „Až tam jsem zjišťoval, že jsem asi trochu rarita. Všichni se na mě dívali a ptali se, jak to zvládám.“ Zvládl to.

Na podobné téma

Když multilevely nejednají fér

Au pair zkušenost nemusí být procházkou růžovým sadem

Jaká jsou největší úřednická úskalí práce na dálku?

Workcamp – něco mezi prací a hrou