Workcamp aneb rakouská pohoda

Válet se celé léto doma? Ani náhodou! Chtěl jsem se vydat do světa, ale na dovolenou jsem neměl chuť ani finance. Po zvážení různých možností jsem se rozhodl vyrazit na workcamp do Rakouska, kde jsem se podílel na přípravě hudebního festivalu.

workcamp, rakousko,  INEX-SDA, Duha
workcamp, rakousko, INEX-SDA, Duha

Fotky nelhaly

Do Rakouska jsem nevyrazil sám, ale se s přítelkyní. Ano, na workcamp si totiž můžete vzít s sebou i kamaráda nebo partnera (musíte to ale zdůraznit v přihlášce). K cestě do Vídně i zpět jsme využili „žlutých autobusů“. Ve Vídni jsme se sešli se zbytkem účastníků campu a počkali, až si nás vyzvednou campleadři. Spolu jsme se vydali do městečka Strasshof an der Nordbahn, kde jsme byli ubytovaní v místním komunitním centru. Měli jsme k dispozici tři pokoje, kuchyň a sociální zařízení.

Součástí infosheetu, který nám organizace INEX-SDA poslala, byly i fotografie našeho ubytování. Opravdu nebyly nijak zkreslené, i ve skutečnosti vypadal náš byt stejně dobře jako na obrázcích. Součástí vybavení byla i myčka nádobí. Prádlo nám jednou nechali vyprat v prádelně, poté se leadři rozhodli, že prádelna je drahá, a tak nám koupili prášek a prali jsme si ve kbelíku v koupelně.
 

Rakouská siesta

Součástí našeho týmu byli tři campleadři a jedenáct účastníků campu ze všech koutů Evropy (Itálie, Francie), Asie (Hong Kong, Tchajwan, Jižní Korea) i jejich pomezí (Rusko, Turecko). Komunikačním jazykem campu byla angličtina. Trochu trvalo, než jsme si všichni sladili naši úroveň angličtiny. Z časů nám vystačili pouze prostý minulý, přítomný a budoucí a většinu věcí, které jsme potřebovali podat, jsme nazvaly „thing“ a ukázali na ně. K pochopení to stačilo.

Festival Partycipation se konal na ekosídlišti, což byla svérázná čtvrť obývaná svéráznými lidmi. Pracovní doba byla 6 hodin denně, tříhodnouvou siestou. Obědvali jsme spolu s organizátory Partycipation, jídla byla bezmasá, někdy i veganská. Večer pro nás jednou za čas udělali táborák. Během samotného festivalu jsme dokonce od pořadatelů dostali poukázky na míchané alkoholické koktejly! Samotná práce spočívala v sekání trávy, tesařině, vaření, tedy lehké manuální úkoly. Příjemně mě překvapila pracovní atmosféra. Nikdo na nikoho nekřičel, žádné hádky ani stres a přesto nám práce šla od ruky. Nebo právě proto?


Trochu jiná výplata

Na workcampu nedostáváte plat. Na druhou stranu nám Grenzenlos (partnerská organizace INEX-SDA) zaplatila prohlídku Vídně s průvodcem nebo závěrečnou večeři v typické rakouské restauraci (kde se neservírovalo prakticky nic jiného než maso), a ani na každodenním jídle se nešetřilo.
 
Pokud se rozhodnete pro workcamp, rozhodně nebudete otročit od rána do večera a žít o vodě a chlebu. Užijete si velmi pohodové dny, kdy se nikam nespěchá, jídla i zábavy je dost a přestože výplatu za svou práci nedostanete, odjíždět budete stoprocentně bohatší o nezapomenutelné zážitky, kulturní zkušenosti a dobrý pocit, že jste pomohli zbourat řadu nesmyslných stereotypů a udělat svět trochu lepším místem.

Na podobné téma

Vydělávat o prázdninách libry není tak složité

I kluci můžou hlídat děti, třeba v Americe

Anglická farma: Brigáda mezi kapkami deště

Řecko: lákavá destinace turistů i brigádníků