Prodejte se on-line

9. 10. 2019 | Marie Šotkovská
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 2,5 minuty

V době internetu je více než snadné najít téměř jakékoli informace. Každý den po sobě na internetu totiž zanecháváte digitální stopu, která může ovlivnit třeba vaši image před personalistou, který si vás před pohovorem proklepne. Fotky z bláznivé party na Facebooku raději vynechte a zamyslete se nad způsoby zlepšení vašeho o profilu on-line.

zdroj: www.freepik.com
zdroj: www.freepik.com

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký digitální obraz o sobě každý den svým pohybem na internetu vytváříte? Vkládáte na Facebook fotky, účastníte se diskuzí, platíte on-line, vyhledáváte trasu cesty... Co si o vás vlastně cizí "on-line člověk" asi myslí? To si můžete zkusit objektivně ověřit zcela jednoduše – zadejte svoje jméno do vyhledávače Google. Pokud na vás vychrlí informace o spořádaném člověku, jehož jméno je navíc připsáno v seznamu pod alespoň dvěma projekty, máte bod k dobru.

I když si myslíte, že máte svoje fotky a statusy otevřené jen pro přátele, nespoléhejte na to. Raději važte slova a profilové fotky vybírejte s jistou dávkou kritičnosti, jinak byste nemuseli projít případným testem personalisty, který si vás před pohovorem proklepne. Ano, i personalisté znají Google! Pohlídejte si svou on-line image pomocí služby Google Alert, která vám buď denně, nebo týdně pošle výpis toho, co je o vás na internetu k mání. Budete pak v obraze.

Pozor na komentáře

Na druhou stranu to, že se pokusíte zničit stopy, ještě neznamená, že je dobojováno. Možná si myslíte, že smazáním fotek nebo komentářů si image napravíte, ale není to úplně tak. Internet je bezedný a proto si vaši minulost on-line pečlivě dokumentuje. Významní manažeři a politici si musí platit agentury, které jim pomáhají vylepšovat jejich on-line reputaci tím, že buď pomocí speciálních programů přetváří internetovou minulost, anebo jednoduše krůček po krůčku přemlouvají webmastery, aby data ze svých stránek vymazali. To všechno je samozřejmě nákladná záležitost.Vedle toho, že si budete dávat pozor na to, jak se zapisujete do historie svými komentáři, si můžete v profesní rovině ještě přilepšit. Zaměřte se na profesní webové stránky. Místo půlhodinky šmírování fotek sousedů na Facebooku se připojte na zcela trochu jinou sociální síť: LinkedIn. S více než 250 miliony členy je to místo, kde se setkávají lidé, kteří chtějí diskutovat o svých profesních zájmech. Zároveň ji můžete brát jako pracovní vývěsku, kam připíchnete svůj životopis on-line - třeba někoho zaujme, anebo naopak najdete někoho vy.

Osobní webové stránky

Ještě smělejším způsobem prezentace můžou být vlastní webové stránky. V zahraničí to je věc docela běžná, v Česku ale najdeme spíše stránky profesní, kde se prezentují doktoři nebo poskytovatelé služeb. Buďte mezi prvními. Je to jednoduché, zkuste třeba webnode, který vám poskytne web a doménu úplně zdarma: zaregistrujete se, vyberete doménu (třeba vasejmeno.cz), zvolíte jednu z přednastavených šablon a už jen naplníte tím, co o sobě chcete říct a jak chcete působit – seriózně nebo bláznivě, prostě tak, jak se to k povaze kýženého pracovního postu hodí. Ve vyhledávači výsledků potom rozhodně budete vidět, a věřte, že jen v tom dobrém světle, protože obsah svých stránek určujete vy sami. Samozřejmě buďte opatrní na citlivé osobní údaje, neuvádějte přesnou adresu nebo telefonní kontakt, mail a město, ve kterém zrovna žijete, úplně postačí.

Jednodušším způsobem jak prezentovat svou osobu on-line je sociální síť about.me, která pomáhá lidem budovat a řídit jejich vlastní identitu a kde se můžete bezplatně prezentovat na jedné jediné stránce. Přidáte výraznou fotku, která reprezentuje to, co chcete lidem sdělit, text o vás a vašich pracovních zkušenostech a pár tagů neboli hesel, která jsou pro vás charakteristická. Podle těchto hesel si vás mohou ti, kdo mají stejné zájmy nebo potřebu někoho, jako jste vy, vyhledat. Nechte se inspirovat profily ostatních.

Předvídejte a nenechávejte nic náhodě, nikdy totiž nevíte, kdo se na vaše jméno na internetu právě dívá. Možná vám chce zrovna dát práci.

Na podobné téma

První dojem lze udělat jen jednou

Eisenhowerův princip pomůže s organizací času

Kariéru může ovlivnit i (ne)znalost češtiny

Myšlenkové mapy a jejich tvorba