Chci být marketingová specialistka (na zkoušku)

/III. díl/ Už brzo ze mě bude absolventka. Budu si hledat to první opravdové zaměstnání a mám z toho nemalé obavy. Z toho, že práce už nebude jen doplňkem ke škole, která je teď mým hlavním zájmem. A protože jsem na začátku svého profesního života, tak se rozhodně nevzdávám myšlenky, že najdu práci, která mě bude bavit a naplňovat. Do programu Stáže pro mladé jsem se přihlásila právě proto, že bych zase o něco mohla zvýšit svoje šance na trhu práce a najít si TO zaměstnání, co mi bude třeba i koníčkem.

O stáži jsem se dozvěděla z Facebooku. Jdi pracovat! sice z Fakulty sociálních studií MU znám, ale vůbec jsem netušila, že je tu nějaká spojitost s mojí rodnou Třebíčí, kde teď pobývám víc než v Brně. A vzhledem k tomu, že v Třebíči se opravdu stáže nebo snad nabídky zaměstnání tohoto typu moc často nevidí, rozhodla jsem se přihlásit. Samotný projekt Stáže pro mladé jsem ale předtím vůbec neznala, a poté jsem se spíše soustředila na instrukce ze strany svého budoucího zaměstnavatele Jdi pracovat! (druh stáže, podmínky nutné pro přijetí, ...), informace mi přišly přehlednější než na webových stránkách programu.

Poté, co jsem splnila veškeré formality, kterých mimochodem není vůbec málo, nezbývalo mi nic jiného než čekat. Nakonec jsem byla pozvána na pohovor, kde mi Petra objasnila, že bych v rámci stáže měla poznat na vlastní kůži, jak se dělá e-zine a tištěný magazín, a to od začátku do konce, včetně šéfredaktorské činnosti. Při té posledně jmenované činnosti jsem zaplesala radostí, bylo zcela jasné, že tahle stáž je přece pro mě! Že to nemůže být náhoda. Ale taky ne vždy mám perfektní odhad. 


Co je potřeba, když se chcete účastnit programu Stáže pro mladé?

  • být studentem předposledního či posledního semestru bakalářského nebo magisterského studia; být studentem posledního ročníku střední školy či VOŠ
  • být studentem oboru, pro který je stáž vypsána (o tom, zda je nebo není váš obor pro tuto stáž vhodný, rozhodují úředníci, kteří vás z výběrového řízení vyškrtnou, obor má tak vyšší váhu než vaše osobní preference)
  • vyplnit podrobně svůj profil na stránkách Stáže pro mladé – budete potřebovat životopis, motivační dopis, potvrzení o studiu a popřípadě další dokumenty, které chcete ukázat svému potenciálnímu zaměstnavateli
  • pokud jste vybráni na stáž, musíte podepsat docela velkou hromadu dokumentů, myslím, že to bylo o něco horší než když jsem jela na Erasmus, a hlavně dodat dokument, kde vám škola potvrdí, že „je informována“ o vaší stáži, zdá se to být jako banalita, mě právě tahle větička uvěznila na dlouhých 25 minut na studijním oddělení, referentce se totiž věta vůbec nelíbila a nechtěla mi potvrzení podepsat, po dlouhých minutách, kdy se radila se svojí nadřízenou mi konečně dokument potvrdila, přišlo by mi ale dost absurdní, kdyby moje stáž v rámci programu, který má pomoci v zaměstnatelnosti absolventů, skončila na tom, že si škola vlastně ani nepřeje, abych se jí účastnila 
  • další zajímavou věcí je povinnost mít harmonogram vaší stáže, přesně na hodiny, a to až do konce trvání stáže, u mě tedy na 4 měsíce dopředu…nevím, jak vy, ale já mám prostě takové štěstí, že přesně vím, co a kde budu dělat 13. února 2015 v 16:00, ale pozor nejde jen o formalitu, v uvedených časech může na pracoviště zavítat kontrola (na druhou stranu lze dopředu neplánované změny očekávat, můžete na poslední chvíli směnu zrušit a nahradit)
  • pokud zvládnete tyhle radosti, tak ještě musíte všechno stihnout v předepsaných termínech, které jsou třeba „do tří dnů“

Stáž mi v podstatě ještě nezačala, ale už teď jsem dost „unavená“ její administrací. Útěchou mi ale je, že stáž bude hlavně o mém osobním rozvoji, a to vždy za trochu té námahy stojí.

Na podobné téma

A je ze mě šéfredaktorka!

Jak absolventka žurnalistiky hledala práci

Práce s jazzem a jiné radosti

Petra v sítích multi-level marketingu