Průvodce bludištěm
trhu práce

Výpověď – vzor ke stažení

12.4.2017 | Markéta Vlková Doba čtení: 2,5 minuty
Rubrika: Vzory
Tak jako je pracovní smlouva základním a nejrozšířenějším způsobem založení pracovněprávního vztahu, je naopak výpověď základním a nejrozšířenějším způsobem tzv. jednostranného rozvázání pracovního poměru.
výpověď, ukončení pracovního poměru, vzory ke stažení
Stejně jako je těžké najít si ideální práci, je také obtížné z pracovního místa odejít. K výpovědi se váže řada pravidel. Foto: Background vector designed by Freepik. Grafik David Kalla.

Jak je možné rozvázat pracovní poměr?

Na úvod si jen uveďme, jakými způsoby může být pracovní poměr rozvázán. Jak již bylo v úvodu řečeno, základním a nejrozšířenějším způsobem rozvázání pracovního poměru je výpověď. Setkat se můžeme i s dalšími typy jednostranného rozvázání pracovního poměru, a to s okamžitým zrušením, které má přísná pravidla, a zrušením ve zkušební době, které je naopak nejvíce benevolentním způsobem rozvázání pracovního poměru.

Posledním způsobem rozvázání pracovního poměru je dvoustranné právní jednání, a to dohoda. Existuje však řada dalších možností ukončení pracovního poměru, jako je uplynutí doby pracovního poměru na dobu určitou, smrtí zaměstnance, atd.
 
Výpověď musí být písemná
Zákoník práce neuvádí podrobné náležitosti, které by říkali, jak má výpověď pracovního poměru vypadat. Na druhou stranu klade přísné pravidlo kladené na formu právního jednání. Výpověď, ať už daná zaměstnancem, nebo zaměstnavatelem by měla být písemná, jinak se k ní nepřihlíží. Pokud tedy nepodáte výpověď písemně, pak jako byste žádnou výpověď svému zaměstnavateli/zaměstnanci nedali.


Chcete se o výpovědi nebo hledání nové práce dozvědět více?                   

Co dělat, když přijdete o práci?

Když se svět točí kolem dohod a pracovních smluv

 

Výpověď pro nadbytečnost

...a nabídky k práci chodi samy!

Pracovní smlouvu, či dohodu?

 

Networking: Pomůže vám při hledání práce

Jaké změny čekají zaměstnance a podnikatele v roce 2017


Na co byste neměli zapomenout?

Co se obsahových náležitostí rýče, zákoník říká, že zaměstnanec může dle § 50 odst. 3 zákoníku práce dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Naopak zaměstnavatel musí uvést důvod výpovědi vždy a navíc se musí pohybovat pouze v zákonem vymezených výpovědních důvodech, které najde v § 52 zákoníku práce.
 
Z právního hlediska vám doporučujeme dobře specifikovat strany a vaše jednání. To znamená, že byste ve výpovědi měli uvést, kdo jste vy, ke komu Vaše jednání směřuje a co je účelem Vašeho jednání. Samozřejmě je na výsost vhodné uvést také místo a den sepsání výpovědi, Váš podpis a nechat si potvrdit doručení výpovědi datem (důležité kvůli běhu výpovědní lhůty) a podpisem druhé strany. Mnohdy je vhodné i odkázat na Vaši pracovní smlouvu, zmínit výpočet běhu výpovědní doby a zaměstnavatel by na druhou stranu měl uvést i informaci o odstupném.


Avatar

Markéta Vlková
Studentka brněnských práv se zaměřuje na témata týkající se budoucích právníků a zpřístupnění práva všem studentům i absolventům. Od druhého ročníku píše pro řadu médií články s právní tématikou a pracuje v advokátní kanceláři.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 
<únor 2018>
poútstčtsone
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Deloitte Open House
Holandská 854/1, Brno

Více informací zde
16
17
18
19
20
21
22
23
Tip na akci: Symposium 2018


Impact Hub Brno
Cyrilská 7
24
25
26
27
Podnikni to! Už na vysoké - workshop
Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií, místnost Z15,  Mendelova univerzita Brno. 

Více informací
Kariérní konzultace MU
Kariérní centrum MU


28
Kariérní konzultace MU
Kariérní centrum MU
1
Career DAYS


Hotel Don Giovanni
Vinohradská 2733/157a
130 00 Praha 3, Žižkov
2
Career DAYS


Hotel Don Giovanni
Vinohradská 2733/157a
130 00 Praha 3, Žižkov
3
4
5
6
7
8
JOBS EXPO 2018
Průmyslový palác - Výstaviště Praha, Holešovice

Více informací
9
JOBS EXPO 2018
Průmyslový palác - Výstaviště Praha, Holešovice

Více informací
10
11

Anketa

Hledáte nyní práci?
 
36%
 
40%
 
8%
 
14%
MunieUnifer

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212