Průvodce bludištěm
trhu práce

Výběrové řízení

6.3.2015 | Julie Veselá Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Kariérní základ
Výběrové řízení je náročné pro všechny zúčastněné – pro uchazeče o práci, stejně tak pro personalisty. Co je to ale výběrové řízení konkrétně, z čeho se skládá? Shrnutí, jakým způsobem vybírají zaměstnavatelé do svých týmů nové kolegy, je zde.
výběrové řízení, kariérní základ, personalistika, hledám práci
Výběrové řízení nemusí být strašákem. Background vector designed by Freepik. Grafik David Kalla.

Výběrové řízení

Zaměstnavatelé si vybírají své zaměstnance prostřednictvím výběrového řízení. Tento formální proces se skládá z několika kroků, které testují vhodnost kandidáta na pracovní pozici. S rozvojem humanitních věd se rozvíjí i firemní prostředí a výběrová řízení se stávají náročnějšími a složitějšími na přípravu. Personalistika se posunula ve svém vývoji a zadání inzerátů a následný výběr kandidátů dnes provádí školení personalisté, HR manažeři, psychologové, koučové nebo mentoři. Uchazeč o práci proto musí vynaložit jistou dávku aktivity, aby se mohl zúčastnit výběrového řízení a prokázat v něm své kvality.
 

Jak se dostat na výběrové řízení

První z možností, jak si hledat práci, je prostřednictvím pracovního inzerátu. Na internetu je spousta webových portálů, které se zabývají inzercí zaměstnavatelů, ale také informacemi o průběhu výběrových řízení. V inzerátech jsou uvedeny podmínky konkurzu a náplň práce. Dále se také dozvíte, jaký pracovník se hledá a co se od něj vyžaduje. Další možností, jak se dostat na výběrové řízení, je aktivní vyhledávání potenciálních zaměstnavatelů a procházení jejich webových stránek, také na pracovních veletrzích, vývěskách úřadu práce a v kariérním centru vysokých škol. Dobré je zaregistrovat se i v personálních agenturách a sledovat jejich webové stránky. Informace o výběrových řízeních se sdílí i prostřednictvím sociálních sítí, jako je Facebook nebo LinkedIn, Twitter anebo placené pracovní inzerce na zájmových portálech, které navštěvujete.


Jak probíhá výběrové řízení?

Na výběrové řízení se přihlásíte zasláním životopisu. Pokud myslíte, že nemáte dostatek praxe, aby váš životopis zazářil, zvyšte si své šance dobře napsaným motivačním dopisem. V něm můžete nabídnout své schopnosti a dovednosti a popsat vizi, proč chcete pracovat právě u zvoleného zaměstnavatele. Podle typu pozice může být výběrové řízení jednokolové, nebo klidně vícekolové. Často probíhá formou individuálního pohovoru nebo skupinové výběrové řízení, tzv. assessment centra. U skupinového pohovoru se uchazeči setkají s modelovými situacemi a úkoly z praxe. Také můžete být požádání o vyplnění osobnostních dotazníků, odborných dotazníků, psychologických testů nebo testů osobnosti. Určitě se nevyhnete jazykovému testu, který je důležitým bodem v každém výběrovém řízení. Pokud personalisté vyhodnotí váš životopis a motivační dopis kladně, pozvou vás na pracovní pohovor. Úspěšně budete mít za sebou první neosobní část výběrového řízení. Druhou důležitou částí je pak osobní setkání na pracovním pohovoru a vaše umění se prodat na pracovním trhu. Více informací a tipů, jak uspět u výběrového řízení, čtěte zde.

kariéra výběrové řízení

Avatar

Julie Veselá
Má zkušenosti s marketingem, PR, reklamou, produkcí a koordinací projektů. Vše úspěšně uplatňuje při komunikaci se spolupracujícími subjekty a inzerenty. Chcete pomoci optimálně zviditelnit v našem personálním projektu? Kontaktujte ji!


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212