Průvodce bludištěm
trhu práce

Úkol při výběrovém řízení není rozmar zaměstnavatele

25.5.2015 | Petra Štorková Doba čtení: 1,5 minuty
Rubrika: Z výběrových řízení
O flexibilní přivýdělku v oboru sní mnoho studentů. Češtináři si mohou tímto způsobem přivydělávat jako korektoři či editoři. Redakce Prvákoviny do kapsy hledala korektory. Zájem kandidátů byl velký, ovšem výsledek konkurzu poměrně tristní. Opravdu je každý student češtiny automaticky korektor? Výběrové řízení přineslo mnoho užitečných zjištění nejen pro korektory.
prvákoviny do kapsy korektury, výběrové řízení
Úkol neberte jako ztrátu času a práci zadarmo. A pokud neuspějete, žádejte alespoň zěptnou vazbu. Foto: Archiv/ All-free-download.com/ WokinghamLibraries
Inzerát s pracovní nabídku byl vyvěšen v ISu studentům MU, dále na Facebooku projektu Prvákoviny do kapsy, na Facebooku Jdi pracovat! a také ve specializovaných oborových facebookových skupinách Jdi pracovat v humanitních oborech a Jdi pracovat v pedagogických oborech. Čili personální inzerce přesně cílila na studenty, blíže se zaměřila na studenty dotčené Masarykovou univerzitou či studenty humanitních či pedagogických oborů.

https://www.facebook.com/prvakovinydokapsy
https://www.facebook.com/jdipracovat
https://www.facebook.com/groups/jdipracovat.humanitniobory/
https://www.facebook.com/groups/jdipracovat.pedagogickeobory/

Kandidáti dopředu věděli časové období, kdy se budou práce dělat (červen), dále téma korektur. Jelikož se jedná o studentský projekt, nebylo mezi požadavky praxe či konkrétní vzdělání. Zkušenosti ale byly výhodou. Záměrně nebyla zveřejněna odměna za normostranu opraveného textu, protože šéfredaktorku zajímalo, jaká je cenová představa studentů hledajících brigádu jako korektor. Částka ale byla dopředu známa.
Konkurz na korektory v číslech
Přihlásilo se 17 zájemců.
Přibližná doba plnění úkolu byla 1 hodina.
Úkol odevzdalo 11 kandidátů.
Vybráno bylo 5 členů korektorského týmu.
Kandidáti měli cenovou představu 0–70 Kč za normostrnu.
Všichni kandidáti, kteří se přihlásili, dostali za úkol udělat vzorovou stránku korektur v PDFku a pak také odpovědět na 5 otázek týkajících se využití konkrétních výrazů. Ne každý se po zaslání úkolů znovu ozval. Ti, co na nabídku zareagovali kladně a akceptovali cenu i termín prací, už byli posuzováni v konkurenci. Každý, kdo splnil úkol, dostal zpětnou vazbu a dozvěděl se, jak obstál mezi ostatními. Mezi zájemci o brigádu bylo dost začátečníků, kteří odhalili jen typické hrubky či překlepy. Ze 17 přihlášených jsme nakonec vybrali 5 korektorů, kteří opravili kolem 600 normostran textu. Někteří nadějní kandidáti bez zkušeností dostali nabídku spolupracovat na jiných projektech redakce zatím zadarmo, za zkušenosti a zpětnou vazbu.


Tři dobré rady nejen pro korektory

  1. Úkol neberte jako ztrátu času a práci zadarmo. Pokud neuspějete, alespoň se naučíte něco nového a dostanete jasnou zpětnou vazbu, jak si stojíte.
  2. Při plnění úkolu zadavatel nekontroluje jen správnost, ale pozoruje i další faktory. Tedy například komunikativnost, spolehlivost nebo postoj k deadlinům.
  3. Pokud ve výběrovém řízení neuspějete, ale dostanete nabídku naučit se dovednosti v reálném provozu, vezměte to, byť bude práce z počátku zadarmo.
Prvákoviny do kapsy
Časopis s 11letou historií vychází na Masarykově univerzitě. Pro nováčky vstupující na vysokou školu připravuje 120členný tým studentů publikaci, která mapuje celý první ročník na univerzitě. Obsahuje praktické rady a hlavně zkušenosti starších studentů. Více na www.e-prvakoviny.cz.
Avatar

Petra Štorková
Zakladatelka portálu jdipracovat.cz absolvovala žurnalistiku a během studia získala spoustu zkušeností, které jí otevřely dveře při hledání zaměstnání. Proto založila tento e-magazín.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212