Průvodce bludištěm
trhu práce

Tiskárna je základním kamenem vaší home office. Jak se zorientovat v nabídce?

7.11.2018 | Eva Blechová Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Podnikání
Tiskárny a tiskoviny patří k běžné rutině našeho každodenního pracovního života. Ve firemní kanceláři je bereme jako samozřejmost, staří dvojklik ctrl+p a už se to tiskne. Ale co když pracujeme z domu? Tiskárnu potřebujeme, ale jaká je ta vhodná pro váš home office? Nejčastější požadavky jsou, aby tiskla hezky a levně.
tiskárna pro homeoffice
Při výběru domácí tiskárny přemýšlíme nad množstvím tiskovin. Nejčastěji vybíráme mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou. Foto: Freepik Pokud pracujete z domu, většinou potřebujete tiskárnu. Tiskárna pro domácí kancelář by tedy měla být za rozumnou cenu. Zároveň je ale třeba dbát na kvalitu a spolehlivost. Na výběr jsou dva základní druhy tiskáren – inkoustová a laserová.

Tisknu často. Laserem

Laserová tiskárna se vyznačuje nižšími provozními náklady a rychlejším tiskem než inkoustová tiskárna. Proto je vhodná převážně pro častý tisk dokumentů a textů i ve větším množství. Dnes si můžete vybrat z černobílých i barevných tonerů do tiskáren. Laserová technologie se naopak nehodí, pokud potřebujete tisknout vysoce kvalitní obrázky, grafy a fotografie. Zajímavým řešením pro domácí kancelář je také multifunkční tiskárna, která zároveň obsahuje i kopírku a skener. 

Na trhu s laserovými tiskárnami je opravdu z čeho vybírat. Mezi některé značky laserových tiskáren patří například Brother, Canon, HP, Samsung, Dell, Ricoh, Toshiba, Panasonic, Xerox a další.

Tisknu ve vysoké kvalitě. Inkoustově

Pokud netisknete příliš často, je inkoustová tiskárna tím pravým. Tiskárnu pořídíte v řádech několika málo tisíc korun. Je poměrně malá a hodí se jak pro tisk dokumentů, tak pro tisk fotek ve vysoké kvalitě. Jejich nevýhodou ale je, že při velmi malé frekvenci používání inkoust vysychá, a navíc po čase výtisk bledne. Náplní do inkoustové tiskárny je inkoust. Ten se doplňuje do cartridge (tiskové kazety) pomocí lahvičky. Výhodou jsou nižší náklady na tisk.

Na trhu není takové množství inkoustových tiskáren, tak jako u laserových, ale vybírat můžete například ze značek Brother, Canon, HP, Epson a pár dalších.

Inkoust vs. laser

Typ tiskárny volte tedy hlavně podle toho, co budete tisknout a jak často. Pokud tisknete často a hlavně dokumenty, volte spíš laserovou tiskárnu. Jestli tisknete méně často, ale spíš prezentační materiály s obrázky, volte inkoustovou tiskárnu.

Rychlé srovnání

 

Laserové tiskárny

Inkoustové tiskárny

větší objem tisku

rychlý tisk

vhodné na tisk dokumentů, grafů

nižší kvalita při tisku obrázků

barevná stálost

dražší než inkoustová

prostorově bývá větší

výběr na trhu

náplň: tonery

méně častý tisk

pomalejší tisk

vhodné pro tisk dokument, fotek i grafů

vyšší kvalita tisku fotek a obrázků

časem inkoust bledne

levnější než laserová

menší než laserová

menší výběr na trhu

náplň: inkoustJak na tisknutí ušetřit

Přestože provoz tiskárny není příliš cenově náročný, i na něm se dá ušetřit. Pokud potřebujete tisknout pouze dokumenty, můžete volit levnější papír. Pro kancelářské potřeby se používá nejčastěji xeroxový papír, jehož nejčastější parametry jsou: velikost papíru A4, gramáž 80 g/m2, množství 500 kusů v balíku. U dodavatelů najdete různé ceny balíků xeroxového papíru. Cena takového balíku se pohybuje okolo 100 Kč. Papíry s vyšší gramáží nebo speciální papíry jako např. fotopapíry, termopapíry apod. jsou samozřejmě dražší. Levnější variantou je například 100% recyklovaný papír do tiskáren. Ten se vyrábí z papírového odpadu a vyznačuje se menší bělostí než u klasických papírů. Na druhou stranu ale šetří životní prostředí. Při výběru a koupi vždy zkontrolujte, zda je daný papír vhodný pro Vaši tiskárnu. Používání nekvalitních papírů může poškodit tiskárnu.

Ušetřit víc než pár korun můžete například na tonerech a inkoustech. Není třeba platit za drahé originální (značkové) náplně do tiskáren. Dnes jsou totiž k dostání i kompatibilní náplně do tiskáren. Jejich výhodou je, že neplatíte za značku, takže jsou levnější než ty značkové, ale zároveň jsou stejně kvalitní a vyrábí se pro každou tiskárnu.

Shrnutí

Je důležité, aby si každý při výběru tiskárny ujasnil, co tiskne a jak často. Podle toho se pak může rozhodovat mezi inkoustovou nebo laserovou tiskárnou. Dnes se na trhu v obou typech prodávají varianty černobílé, barevné i multifunkční. Pro domácí kancelář je ale vhodné investovat do multifunkčních tiskáren, které nabízejí kromě tiskárny také kopírku a skener. Provoz tiskárny po finanční stránce lze ovlivnit například volbou papíru nebo využitím kompatibilních náplní, ať už inkoustové náplně či tonery do tiskáren.

home office práce z domu

Avatar

Eva Blechová
Vystudovala Ekonomiku a management, dodělala si pedagogické minimum a dálkově studuje Žurnalistiku. Během studií získávala zkušenosti zejména v oblasti marketingu, PR a žurnalistiky. U nás pracuje jako externí redaktorka.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

19.02.2019 15:59:48 Jiří Festr
Výtečné porovnání laserových vs inkoustových tiskáren, pro ty, kteří se nemohou rozhodnout co přesně kupovat, se to hodí. Já se dříve orientoval podle ceny spotřebního materiálů (jaká značka má nejlevnější tonéry), a to bud pomoci nějakého agregátoru enbo přímo na webu - např., https://www.cdrmarket.cz/tonery/

Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212