Průvodce bludištěm
trhu práce

TIP NA KNIHU: Start-Up Nation

10.9.2015 | Lukáš Visingr Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Kniha
Izrael je známý především coby vojenská velmoc, která dokázala ubránit svou existenci i proti obrovské přesile a nyní rázně bojuje proti terorismu. Daleko méně se ale kupodivu píše o tom, jakých úspěchů dosáhl na poli ekonomiky. Kniha Start-Up Nation, kterou napsali Dan Senor a Saul Singer, se zabývá právě tímto aspektem síly židovského státu. Záhy se stala bestsellerem, protože v ní nalézají inspiraci obchodníci, podnikatelé, inženýři a vědci z celého světa. Čísla o prodeji dokazují, že jsou mezi nimi také ti čeští.
StartUpNation.cz, Start up nation, aligier, izrael
Kniha Start-Up Nation popisuje, jak se Izraelcům podařilo nevýhody změnit v příležitosti. Foto: Archiv/ StartUpNation.cz
Hned na úvod je nutno upozornit, že nejde o žádnou encyklopedii či odbornou studii. Jedná se o velice barvitou, čtivou a zdánlivě trochu chaotickou mozaiku příběhů, anekdot a nápadů, jež dohromady utváří obraz izraelské společnosti, hospodářství a podnikatelského étosu. To vše je do značné míry výsledkem unikátních podmínek, ve kterých se židovský stát nachází, zároveň však lze najít více než dost toho, co můžeme napodobovat.
 
Izrael je malý, obklopený nepřáteli, takřka bez přírodních zdrojů, musí dávat velké prostředky do zbrojení. Přesto však náleží na světovou špičku ve vědě a technologiích. Přesto, nebo spíše právě proto? Kniha Start-Up Nation popisuje, jak se Izraelcům podařilo tyto nevýhody změnit v příležitosti, a to za pomoci pozoruhodného přístupu, jenž pouze částečně vychází z židovské kultury a dnes je módní pod názvem „asertivita“.
 
Původní slovo v jazyce jidiš zní „chucpe“ a znamená něco jako odvážnou troufalost a zdravou drzost, sebevědomí spojené s mírnou arogancí a trochou cynismu. Izraelská společnost je díky tomu mimořádně otevřená, rovnostářská a anti-hierarchická a sami Izraelci mnohdy působí na cizince nezdvořile a drze. Je to ale i přístup, který nesmírně pomáhá byznysu, a proto v Izraeli vzniká neuvěřitelné množství firem, nápadů a vynálezů. Stát o rozloze Moravy si tedy dovede udržovat náskok díky sázce na kvalitu a inovace.
 

Věřit v možnost úspěchu

To samozřejmě neznamená, že každá firma a nápad uspějí, avšak izraelská kultura je současně tolerantní k neúspěchům. Chyba je vlastně také přínosem, je-li „konstruktivní“, resp. pokud se z ní vyvodí poučení pro budoucnost. Firmy rychle vznikají a rychle zanikají, podnikatelé však v každém případě nabírají zkušenosti. Nebojí se zkoušet nové nápady a prosazovat se, protože vědí, že mají šanci. A pokud se to nepodaří jednou, zkouší to znovu a znovu, neboť pevně věří v možnost úspěchu a celá společnost je v tom podporuje.
 
Důležitým faktorem přispívajícím k rozvoji a upevňování tohoto přístupu je povinná vojenská služba. Armáda maže společenské bariéry, svěřuje mladým lidem do rukou moderní techniku, vede je k zodpovědnosti a iniciativě a pomáhá vytvořit síť kontaktů, a tak nakonec „každý zná každého“. Inovacím napomáhá i vláda, která dotuje nadějné projekty. Ze všech zemí světa tak dává největší díl HDP na vědu a výzkum právě Izrael.
 
O úspěších izraelské ekonomiky, vědy a techniky by se dalo mluvit ještě dlouho, ovšem právě proto koneckonců existuje kniha Start-Up Nation. Je to fascinující příběh státu, který se zrodil „z ničeho“ a během zhruba šedesáti let se vypracoval na světovou špičku. Každý, kdo uvažuje nad novým podnikatelským či technickým projektem, by se měl inspirovat základním mottem této knihy:
Vrcholem uvážlivosti je odvážit se.
Důležité údaje
Datum vydání: 2015
Vydání: třetí (první 2011)
Nakladatelství: Aligier s.r.o.
Počet stran: 326
Vazba: brožovaná lepená
Běžná cena: 249 Kč
Dostupnost: StartUpNation.cz
Avatar

Lukáš Visingr
Vojenský a bezpečnostní analytik, který se obecně zabývá především současnými zbraněmi a konflikty, zde píše např. rady ke studiu nebo k práci „na volné noze“.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212