Průvodce bludištěm
trhu práce

Stáž

24.4.2015 | Julie Veselá Doba čtení: 1,5 minuty
Rubrika: Kariérní základ
Na stáži získáte cenné zkušenosti z oboru, ale hlavně nějakou praxi, která otvírá dveře při pracovních pohovorech. To, co personalisté u absolventů neradi vidí, je pasivní studium a žádná aktivita navíc.
stáž, stáže, praxe, zahraniční stáž
Background vector designed by Freepik. Grafik David Kalla.
Pokud nechcete začínat svou kariéru jako člen týmu rychlého občerstvení, ale chcete se věnovat svému oboru, není nic lepšího, než se zapsat na pracovní nebo studijní stáž. Jejím prostřednictvím získáte spoustu kontaktů na lidi z oboru i mimo něj, které můžete využít pro další pracovní zkušenosti.
 

Výhody stáže

Absolventi nejčastěji naráží na fakt, že práci si snadněji najdou kolegové z IT oborů, práv nebo ekonomie. Stáže jsou ale koncipovány právě tak, aby podpořily rozvoj pracovních míst v rozmanitých oborech. Uplatnění si tak mohou najít studenti cestovního ruchu, managementu, marketingu, bezpečnostních studií, logistiky, architektury, umění, sociální práce apod. Účast na stáži je placená i neplacená, záleží na jednotlivých podmínkách stáže nebo programu. Je potřeba si uvědomit, že cílem stáže není vydělat peníze, ale získat možnost budoucího uplatnění. Finanční odměna je v tomto případě spíše symbolickou motivací a pokrývá skutečně jen ty nejzákladnější náklady.
 

Stáže pro mladé

Studenti posledního ročníku středních škol, posledních dvou semestrů VOŠ a VŠ i pomaturitního studia mohou pomocí stáže získat představu o práci v oboru pod vedením odborníka (mentora), který na ně během stáže bude dohlížet. Stačí se přihlásit do bezplatné registrace v programu Stáže pro mladé. Délka stáže může být v rozmezí 1 až 4 měsíců a škála pracovních míst je poměrně široká. Výhodou této stáže je i finanční ohodnocení za každou odpracovanou hodinu ve výši 60 Kč.

 

Stáže ve firmách

Dlouhodobě nezaměstnaní absolventi na úřadě práce mohou zase využít možnost programu Stáže ve firmách. Registrace je opět bezplatná a nabídka stáží je široká. Na pracovních pohovorech se pak mohou prokázat certifikátem o absolvování této praxe. Firmy, které stáže vypisují, mají většinou v plánu vytvořit v blízké budoucnosti nová místa a pokud se stážista osvědčí, může se ze stáže stát i pracovní pozice.
 

Stáže v zahraničí

Zahraniční pracovní stáž lze nejlépe získat přes agenturu. Na internetu je mnoho informací o programech a agenturách, přes které je možné vycestovat do evropských i mimoevropských zemí. Výborné zkušenosti mají absolventi s mimoevropskými zeměmi, které mají pro absolventy speciální vízový program. Délka stáže se většinou pohybuje v rozmezí od 1  do 24 měsíců. Každá taková zkušenost pak obohatí váš životopis a personalisté tyto pracovní zkušenosti u absolventů hodnotí nejčastěji. Navíc výhoda jazykové vybavenosti je dalším dobrým důvodem, proč se stát zahraničním stážistou. Informace o nabídkách stáží shromažďuje např. organizace Europe-Internship, mezinárodní studentská organizace AIESEC, organizace pro odborné praxe IAESTE nebo přímo vysoká škola, jejímž jste absolventem.

stáž

Avatar

Julie Veselá
Má zkušenosti s marketingem, PR, reklamou, produkcí a koordinací projektů. Vše úspěšně uplatňuje při komunikaci se spolupracujícími subjekty a inzerenty. Chcete pomoci optimálně zviditelnit v našem personálním projektu? Kontaktujte ji!


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212