Průvodce bludištěm
trhu práce

Růžové prohlášení

17.7.2015 | Julie Veselá Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Kariérní základ
Získali jste práci či brigádu a zaměstnavatel po vás chce podepsat „růžové prohlášení“? Zdá se vám to jako další zbytečná byrokracie? To je ale omyl. Proč je ale nutné formulář podepsat? A jaké výhody z jeho podpisu pro vás plynou?
růžové prohlášení
Background vector designed by Freepik. Grafik David Kalla.
Někdy se růžové prohlášení může studentům zdát stejně absurdní jako každé byrokratické nařízení. Jenže jako brigádník budete dostávat mzdu na základě pracovní smlouvy, nejčastěji dohody o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohody o provedení práce (DPP), což už je regulérní pracovní vztah. Proto se vám bude vypočítávat i daň z příjmů fyzických osob. Co možná studenti nejvíce podceňují, když hledají přivýdělky, je právě možnost podepsat toto prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků a uplatnit si slevy na dani.
 

Kdy podepsat růžové prohlášení?

Důležité je si zapamatovat, že růžové prohlášení se podepisuje vždy u jednoho zaměstnavate­le po dobu jednoho kalendářní­ho měsíce, nebo u jednoho zaměstnavatele na celý rok. Pokud víte, že budete v průběhu roku chtít pracovat u několika zaměstnavatelů, můžete například v lednu podepsat jedno prohlášení u konkrétního zaměstnavatele na celý měsíc, v únoru u dalšího zaměstnavatele na celý měsíc, v březnu opět na celý měsíc u jiného zaměstnavatele, a tak to může pokračovat až do prosince. Prohlášení se podepisuje do 30 dnů po nástupu do zaměstnání a poté každoročně nejpozději do 15. února. 


Proč se podepisuje růžové prohlášení?

Jako pracovník se smlouvou DPČ nebo DPP pobíráte podle zákoníku práce tzv. příjem ze závislé činnosti, a proto musíte odvést i daň. Když podepíšete růžové prohlášení, můžete si uplatnit slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné části základu daně. Právě proto se podepisuje u zaměstnavatele prohlášení k dani, který uplatní vaše nároky na daňové zvýhodnění. Jde o slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč
Student do 26 let, případně až do 28 let, pokud studuje prezenčně doktorské studium, má ještě další daňové zvýhodnění. Za každý měsíc si můžete uplatnit slevu na studenta 335 Kč
 

Jaké daně se odvádí v rámci brigády?

Pokud nepodepíšete růžové prohlášení nebo váš výdělek nepřesáhne částku 10 000 Kč, bude vám mzda zkrácena srážkovou daní. Tato daň se uplatňuje ve výši 15% a peníze, které tak odvedete státu, si již nemůžete nárokovat zpět ani při ročním zúčtování. Jestliže si vyděláte během měsíce více než 10 000 Kč, zaplatíte zálohovou daň. Právě tato daň vám může nahrát na to, že budete mít v ročním zúčtování přeplatek a tyto peníze vám budou vráceny. Vrácená daň tak může být váš další přivýdělek.

růžové prohlášení studentská brigáda

Avatar

Julie Veselá
Má zkušenosti s marketingem, PR, reklamou, produkcí a koordinací projektů. Vše úspěšně uplatňuje při komunikaci se spolupracujícími subjekty a inzerenty. Chcete pomoci optimálně zviditelnit v našem personálním projektu? Kontaktujte ji!


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

03.07.2017 19:06:54 RENATA NOVÁKOVÁ
mam dohodu o pracovní činnosti a dostala jsem růžové prohlášení o dani. Je lepší ho podepsat nebo nepodepsal? Když budu vydělávat napriklad 1.000,-kc měsíčně?

Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212