Řeč těla prozradí u pohovoru nejen nervozitu

16. 11. 2015 | Adéla Beranová
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 2,5 minuty

První nevědomé závěry si dělá personalista o uchazeči už při jeho příchodu. Z držení těla, mimiky, gestikulace, intonace hlasu a způsobu chůze umí vyvodit mnoho věcí o vaší osobnosti. Výzkumy tvrdí, že celkový dojem člověka tvoří až z padesáti procent mimika a ze třiceti tón hlasu. Jen poměrně málo tedy zbývá na samotné sdělení. Přinášíme několik důležitých rad, jak na řeč těla.

řeč těla, pohovor, hledání práce
řeč těla, pohovor, hledání práce

Ruku nedrtit, leklou rybu neimitovat

Zdravit a představit bychom se měli zřetelně nejen na pohovoru. Stisk ruky by neměl připomínat leklou rybu, ale na druhou stranu ani drtičku. Neměl by být ani příliš dlouhý.

Doporučení: Krátký pevný stisk s úsměvem na tváři a přímým očním kontaktem.

Nezírat a nepřezírat

Oční kontakt je potřeba udržovat v průběhu celého pohovoru se všemi přítomnými. Signalizujete tím otevřenost k dialogu a zájem o druhé. Kdo se pohledu vyhýbá, působí bez zájmu a introvertně. Neznamená to ale, že je třeba na personalistu a další hovořící upřeně zírat. Při normálním hovoru se střídá několikavteřinový přímý pohled s krátkým odhlédnutím a návratem zpět k očnímu kontaktu.

Doporučení: Snažte se s personalistkou bavit jako s dobrým kamarádem, kterého očima nefixujete, ale na druhou stranu ho se zájmem vnímáte.

Jak si kdo usedne, tak sedí

Už maminky nám to říkaly: Nehrbte se. Vaši jistotu podtrhuje držení těla, je lépe sedět zpříma a v mírném předklonu, který naznačuje zaujetí. Rozhodně nekřižte ruce, to je znakem uzavření a nepřístupnosti. Nejsilnějším vyjádřením odmítavého postoje může být odvrácená poloha těla kandidáta na židli. Neseďte ani na krajíčku židle, to je přípustné jen v případě, že sedíte na pohovce. Této situaci je ale dobré se vyhnout, působí vždy sklíčeně.

Doporučení: Nehrbte se, seďte vzpřímeně a přitom pohodlně.

Neposedné ruce patří do želez

Ruka silně zavřená v pěst působí agresivně, ofenzivní postoj ukážete vystrčeným ukazováčkem nebo perem namířeným na personalistu. Největším projevem nervozity je potom bubnování prsty, žmoulání kousku oblečení a u někoho i přehnaná gestikulace. S tou to nepřehánějte, můžete ve vhodný okamžik použít signál otevřených dlaní směrem k personalistovi, který vzbuzuje dojem vstřícnosti.

Doporučení: Ruce nechte během pohovoru volně ležet na opěrkách židle, případně na klíně.

Další drobnosti

Mnutí nosu či očních víček může prozradit lháře. Skloněná hlava ukazuje bojácnost a uhýbavost. Podrbání ve vlasech značí nejistotu. I na úsměvu lze poznat, jestli vychází zevnitř nebo ho jen hrajete. Nepodávejte ruku přímo přes pracovní stůl, raději přejděte blíž k partnerovi. Na pohovor s sebou nenoste přeplněnou aktovku nebo složku s dokumenty, budete působit dojmem, že si neumíte zorganizovat práci.

Všechny rady je potřeba brát s rezervou a zároveň si zachovat vlastní identitu. Co je vám přirozené, není vždy špatné. Naučené projevy se dají snadno odhalit a často působí strnule a uměle. Ale je také dobré být si vědom svých zlozvyků a postupně na nich pracovat.

 

Na podobné téma

Nenásilná grafická originalita se u životopisu cení

Dohoda o provedení práce – co je možné?

Jak zkrátit životopis – oddíl praxe

Čím může absolvent oslnit, když nikdy nepracoval