Průvodce bludištěm
trhu práce

Chce to v práci změnu? Najděte si vzor výpovědi

13.9.2017 | Externista Doba čtení: 1 minuta
Rubrika: Personální rady
Rozhodli jste se změnit zaměstnavatele? Je na čase podat výpověď. S tou je ale spojena řada dalších požadavků. Pamatujte třeba na to, že zaměstnavatel vás pravděpodobně nepustí hned.
Výpověď můžete sepsat pomocí vzorů na internetu. Foto: Archiv
Výpověď není běžný úkon, proto je dobré podívat se na vzory, které obsahují výpověď z pracovního poměru, ke stažení je jich na internetu dost.
 

Černé na bílém, nebo stačí e-mailem?


Výpověď je platná pouze v případě, že ji odevzdáte zaměstnavateli v písemné podobě. Buď ji můžete donést osobně, nebo poslat poštou. Opatrně však v případě e-mailové korespondence či zmínky výpovědi při konverzaci se zaměstnavatelem. To by totiž byla výpověď neplatná.
 

Pevná výpovědní lhůta, či dohoda?


Součástí výpovědi z pracovního poměru je i výpovědní lhůta. V případě, že jde o výpověď dohodou, na datu, kdy ukončíte pracovní poměr, se společně dohodnete. V opačném případě musíte počítat s výpovědní lhůtou. Ta obvykle činí dva měsíce počínaje prvním dnem nového měsíce.

Hledání nového místa s motivačním dopisem

Hned na začátku motivačního dopisu se nesnažte okouzlit budoucího čtenáře vznešenými frázemi. Mnohem lépe vypadá, když přímo sdělíte, o jakou pozici se ucházíte, proč chcete pracovat právě u této konkrétní společnosti či kde jste nabídku našli a co vás zaujalo.

Druhým klíčovým bodem správného motivačního dopisu je ukázat, že právě vy jste tím, koho hledají. Své kvality popište od nejdůležitějších po méně důležité. Nezapomeňte zmínit i své zkušenosti a schopnosti, ale zvolte maximálně tři stěžejní. Odborné znalosti a sítě kontaktů rozhodně nevynechávejte, protože jsou často pro výkon práce rozhodující. Stručnost a jasnost jsou i v této části dopisu pomůckou, kterou je dobré se řídit.

Ideální délka motivačního dopisu je půl až tři čtvrtě strany. Pamatujte, že v tomto případě je méně určitě více!

TIP, jak zvýšit své šance při hledání nového zaměstnání

Přehledný trefný životopis je při hledání práce nezbytností. Plusové body vám dodá i motivační dopis. Pokud se rozcházíte v dobrém, doporučujeme zavčas získat doporučení pro nového zaměstnavatele. Není totiž nic lepšího než pozitivní reference z předchozího zaměstnání.

Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212