Pozor na půjčky pro nezaměstnané. Neexistují

18. 2. 2019 | Externista
Rubrika: Tipy | Doba čtení: 2 minuty

Půjčky jsou lákavé. Obzvlášť, když je váš příjem na bodu mrazu. Ne vždy jsou ovšem půjčky tak výhodné, jak se nám na první pohled zdálo. Co se spíše poohlédnout po nějaké brigádě či nárazovém přivýdělku?

Nemáte práci? V současnosti je možnost nalézt práci prakticky všude, protože máme rekordně nízkou míru nezaměstnanosti. Je samozřejmě otázkou, jaké máte nároky na vaše nové zaměstnání. Dělat finančního ředitele se SOU a nulovými zkušenostmi asi dost dobře nelze, ale to neznamená, že bez nějakého vyššího vzdělání nemůžete najít práci. Řešením do začátků pro vás mohou být brigády nebo zkrácené úvazky na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti.

Půjčky! Všude samé půjčky

Jste-li bez práce, jistě jste si nemohli nevšimnou, že se dnes všude inzerují nejrůznější půjčky. Půjčky pro důchodce, pro matky na mateřské a také půjčky pro nezaměstnané. Pokud se podíváme, jaký je reálný rámec všech těchto půjček, tak se v drtivé většině jedná o nebankovní půjčky. Je pouze na vás, zda jste ochotni se zadlužit u nebankovní společnosti, ale ta otázka je většinou mnohem složitější. V mnoha ohledech záleží především na co si půjčujete a jaká je vaše celková finanční situace a schopnost půjčku následně splatit. Pokud jste v tomto ohledu finančně v pohodě a úvěrovou společnost volíte zejména proto, že u banky je to příliš zdlouhavé, nedá se říci, že jde nutně o špatnou volbu. Obecně lze doporučit možnost půjčit si pokud:

  • jste velice dobře obeznámeni se svou finanční situací
  • nemáte žádné další zbytečné nesplacené závazky
  • máte stálý příjem

Jsem nezaměstnaný nebo dlužím

Je potřeba si ujasnit, že v současnosti se v tomto směru značně posunula ochrana spotřebitele. Jednak také úvěrové společnosti, tedy nebankovní společnosti, musí mít licenci na možnost poskytování půjček, a hlavně již není v podstatě možné poskytnout půjčku pro tyto zákazníky:

  • pro nezaměstnané
  • pro dlužníky / zadlužené

Požadavkem na licenci v případě úvěrových společností se poměrně radikálně zredukoval a pročistil trh s poskytovateli půjček. Praktické znemožnění poskytování půjčky pro dlužníky nebo nezaměstnané je dáno zejména nutností důkladně prověřit každého žadatele. To je dáno zákonem. Pokud má takový žadatel dluhy nebo nemá stálý příjem, je prakticky nemožné, aby mu mohla být poskytnuta půjčka pro dlužníky, jako tomu bylo ještě v nedávné době. V minulosti totiž zákon nebankovním společnostem žádným způsobem nenařizoval povinnost jakékoliv kontroly solventnosti žadatele o půjčku. Tato skutečnost dovedla mnohé do neřešitelných a nezáviděníhodných životních situací. Novela zákona, která je dnes v platnosti, tak byla na spadnutí.

Exekuce a osobní bankrot

Nemáte-li práci, je zkrátka v současné době jediná rozumná legitimní rada něco s tím udělat. Pokud tak totiž neučiníte, s nejvyšší pravděpodobností se dostanete do platební neschopnosti a nebudete moci pokrýt ani své základní potřeby pro život. Poté již většinou následují nepříjemné exekuce, a nakonec vyhlášení osobního bankrotu. Dostat se z takové situace je už pak prakticky nemožné, jelikož i když si najdete práci, většina vašeho výdělku půjde na pokrytí pohledávek věřitelů a také na splacení poplatků souvisejících s exekucí. Jistě víte, jaké v zásadě nesmyslné částky za provedení exekuce jsou v takových případech účtovány.

Skupiny nezaměstnaných

Existují speciální skupiny osob, jako jsou důchodci, matky na mateřské nebo studenti, kteří jsou rovněž obecně vzato nezaměstnané osoby. Nejedná se však o stav, který by byl u takových lidí nestandardní, což však na druhou stranu samozřejmě neplatí u nezaměstnaných v ekonomicky produktivním věku. Jste-li tedy důchodce, rodič na rodičovské dovolené nebo student, za určitých okolností máte možnost na půjčku dosáhnout. Vše je ovšem velmi individuální a vždy bude záležet na konečném rozhodnutí dané úvěrové společnosti.

/PR/

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Nenechte se šikanovat kolegou

TIP NA KNIHU: Komunikační a jiné měkké dovednosti

TIP NA KNIHU: Jak sebevědomě jednat s šéfem

TIP NA KNIHU: Myšlenkové mapy v byznysu