Průvodce bludištěm
trhu práce

Přísedím a soudím!

6.5.2017 | Tereza Knězková Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Brigády
O funkci přísedících se vedou dlouholeté spory – zrušit, či nezrušit? Pojďme si tedy postavení přísedících přiblížit. Předem upozorňujeme, že se nejedná o brigádu či zaměstnání v pravém slova smyslu, spíše jde o čestnou funkci.
přísedící, soud, právnické obory, práva
Jako přísedící rozhodně nezbohatnete, jde spíše o čestnou funkci. Foto: Archiv/ Flicker.
Přísedící, neboli laický prvek v soudním rozhodování, se objevují v prvním stupni v trestním řízení a v řízení o věcech pracovních. Tvoří s profesionálním soudcem senáty, které poté rozhodují v předložené věci.
 

Budu přísedící?

Jako kandidát na přísedícího musíte splňovat podmínky, které stanoví § 60 zákona o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů. Musíte být občan České republiky, být plně svéprávný a bezúhonný (tedy nesmíte být pravomocně odsouzen za trestný čin) a v den ustanovení vám musí být alespoň třicet let. Dále se bude přihlížet k vašim zkušenostem a „morálním vlastnostem“.
 
Přísedící volí zastupitelstva buď obcí, chcete-li být zařazeni k okresnímu soudu, nebo krajů, směřujete-li k soudu krajskému. Zákon navíc stanoví podmínku, že „přísedícím může být zvolen občan, který je přihlášen k trvalému pobytu v obvodu zastupitelstva, jímž je do funkce volen, a v obvodu soudu, pro který je do funkce volen, nebo který v těchto obvodech pracuje.“
 
Paní Libuše Pavelková se letos stala přísedící u okresního soudu. O svém zvolení říká: „Oslovili mě přímo zastupitelé města. Nabídku jsem zvážila, zjistila jsem si podrobnosti a kývla jsem. Musela jsem si opatřit výpis rejstříku trestů a požádat o lustrační osvědčení. Dokumenty město poslalo na soud a ten mě pozval ke složení slibu. Absolvovala jsem krátké školení a nakonec mi soud vydal průkaz přísedícího.“
 
A proč se rozhodla pro funkci přísedícího? „Právo mne zajímá, pohybuji se v oblasti rodinného práva (zneužívání, domácí násilí, rozvody, otázky svěření dětí do péče), takže jsem si říkala, že práce přísedícího mne může obohatit a ukázat na některé záležitosti z druhé strany. Jsem zvědavá a mám ráda výzvy v této oblasti,“ říká paní Libuše.


Jsem přísedící!

Pokud budete zvoleni jako přísedící, vaše funkční období bude trvat čtyři roky. Zákon předpokládá, že nebudete zasedat více než dvacet dnů v kalendářním roce, ale toto číslo není absolutní. Vše se odvíjí od organizace konkrétního soudu.
 
Jako přísedící máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, kdy se činnosti přísedícího věnujete, a náhradu hotových výdajů. Těmi se rozumí například jízdné. A samozřejmě vám bude soud vyplácet určitou odměnu za každý den jednání. Paní Libuše podotýká: „Odměna je spíš symbolická. V žádném případě se na tom nedá zbohatnout.“

 
Nejsem přísedící?!

A jak přestanete být přísedícím? Pokud přestanete splňovat některou z podmínek, které jsou vyjmenované na začátku tohoto článku, nebo uplyne vaše funkční období. Taktéž vás může ze závažných důvodů odvolat zastupitelstvo, které vás zvolilo. A samozřejmě se můžete své funkce vzdát.
 

Závěrem...

Paní Libuši zatím k žádnému jednání nepřizvali, ale jak sama říká, je zvědavá a čeká. Budeme jí držet palce. Nebo si přihlášku můžeme podat sami!

praxe prf mu studentská brigáda

Avatar

Tereza Knězková
Vystudovala práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Původně se chtěla stát historičkou nebo latinářkou, ale ars boni et aequi ji zcela okouzlilo a určilo její další směřování.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru



 
 
 Security code
 
<duben 2018>
poútstčtsone
26
27
Industry ShowCase: Bakalářky a diplomky v IT firmě

Masarykova univerzita Brno, Fakulta informatiky, místnost D1

Více informací
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
iKariéra


Podnkatelská fakulta VUT Brno
Jak se na pohovoru neprodat pod cenou

Masarykova univerzita Brno, Komenského nám. 220/2, učebna 300

Více informací
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Konference Glorious

 

Konference - SONO CENTRUM, Veveří 113, 616 00 Brno
New Age - Hvězdárna, Kraví hora 522/2, 616 00 Brno

4
Konference Glorious

 

Konference - SONO CENTRUM, Veveří 113, 616 00 Brno
New Age - Hvězdárna, Kraví hora 522/2, 616 00 Brno

5
Konference Glorious

 

Konference - SONO CENTRUM, Veveří 113, 616 00 Brno
New Age - Hvězdárna, Kraví hora 522/2, 616 00 Brno

6

Anketa

Hledáte nyní práci?
 
36%
 
40%
 
8%
 
14%
MunieUnifer

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212