Průvodce bludištěm
trhu práce

Práce z domu: Pro a proti

21.1.2019 | Alena Klimková Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Podnikání | Zaměstnání
Práce z domova neboli homeworking či homeoffice je snem mnohých z nás. Tato forma výkonu práce má nejen svá pozitiva, ale i negativa. Své by o tom mohli vyprávět třeba programátoři, grafici, specialisté na online marketing, korektoři, překladatelé nebo pisálci na volné noze. Přinášíme stručný souhrn výhod a nevýhod, které jsme zažili na vlastní kůži.
práce z domu, efektivita, výhody a nevýhody
Lidé pracující z domova si musí dávat pozor hlavně na prokrastinaci. Foto: Pixabay

Výhody


Úspora času

Když se rozhodnete pro homeoffice, nemusíte tím pádem dojíždět z domova do zaměstnání, což znamená značnou úsporu času, ale i peněz. Řekněte, kdo by chtěl třeba dvě hodiny denně dojíždět do klasického zaměstnání? Nepřijde vám to jako zbytečná ztráta času?

Flexibilní pracovní doba

Pokud pracujete z domova, práci si můžete rozvrhnout tak, jak vám to osobně vyhovuje. Tento fakt přijde vhod hlavně typickým sovám, které jsou nejproduktivnější především v noci. Díky flexibilní pracovní době, která je pro homeoffice typická, si navíc můžete odskočit, kdy potřebujete, a řešit třeba osobní záležitosti. To by rozhodně v klasické práci nebylo možné.

Nejde o odpracované hodiny, záleží na výsledcích vaší práce

Lidé pracující z domova nejsou zpravidla placeni od hodiny, ale v závislosti na výsledcích své práce. Když se budou snažit pracovat co nejefektivněji a vyhnou se případné prokrastinaci, mohou stanovené úkoly či smluvené zakázky splnit za daleko kratší dobu, než kdyby je měli plnit v rámci klasického zaměstnání. Tím pádem se mohou pustit do dalšího úkolu či další zakázky, což ve výsledku znamená i více peněz, nebo jim naopak zbude více času na osobní záležitosti.

Nevýhody


Vysoké riziko úpadku pracovní morálky

Zažil to snad každý, kdo se rozhodl pro homeoffice. Řeč je o úpadku pracovní morálky. Od práce vás přitom v pohodlí domova můžete odvádět takřka cokoli. Třeba domácí práce, venčení psa, hraní videoher nebo surfování po internetu. Někteří lidé zvládnou také při práci v pohodlí domova sledovat televizi či film, nebo dokonce pít alkohol.

Zanedbaný vzhled
Ráno vylezete s postele, dáte si kafe a pustíte se do práce. Je vám fuk, že jste stále v pyžamu, máte vlasy jako vrabčí hnízdo a nevyčištěné zuby. Takhle vydržíte klidně až do odpoledne. Stejně vás takhle nikdo jiný neuvidí. Možná až na vašeho partnera, který se má vrátit kolem čtvrté z práce…

Sociální a profesní izolace

Zpočátku si asi práci z domova nebudete moci vynachválit, ale možná, že vám začne postupem doby lézt na mozek samota a budete toužit po spolupracovnících. Třeba potom budete rádi, když se zastavíte na kus řeči za sousedem nebo pozdravíte prodavačku v nedalekém krámku.

práce z domu

Avatar

Alena Klimková
Je absolventkou žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia posbírala spoustu drahocenných zkušeností. V současnosti je na rodičovské dovolené a zároveň pracuje jako OSVČ.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

16.01.2017 14:19:36 Jan S.
Ne všichni mají dostatek disciplíny a sebekázně pro práci z domu. Jestli se na to hodíte vám pomůže zjistit některý z online osobnostních testů, např. tento: https://www.airjobs.cz/web/candidate/poznej-sam-sebe
29.09.2017 18:35:03 Osvč O.
V článku https://www.freelance-market.cz/nl/102/zivnostnici-pracuji-dele-nez-zamestnanci-citi-se-ale-stastnejsi se říká, že freelanceři stráví prací víc času než zaměstnaní, ale jsou šťastnější. Ale asi to chce pevnou vůli a také dost zakázek.

Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212