Průvodce bludištěm
trhu práce

Networking: Pomůže vám při hledání práce i při rozjezdu kariéry

18.1.2018 | Alena Klimková Doba čtení: 2,5 minuty
Rubrika: Personální rady
Studujete a po očku se poohlížíte po práci? Anebo už pracujete a toužíte po kariérním postupu? Měli byste vědět, že k vysněné práci ve vašem oboru se můžete dostat i díky networkingu. Možná, že tento samotný pojem vůbec neznáte, ale jeho podstata vám nemusí být cizí. Networking totiž představuje budování vztahů a sítí známostí, které vám mohou pomoci právě při hledání práce.
Networking, Hledání práce, Kariéra
Kontakty, které se vám budou při hledání práce hodit, můžete najít doslova všude. Foto: Archiv/ pixabay.com
Co je hlavním cílem networkingu? Navázat osobní kontakt s co největším množstvím vašich potenciálních zaměstnavatelů, anebo osob, které vám pomohou při hledání práce.
 

Při networkingu tak můžete navázat osobní spojení hlavně s lidmi, kteří:

  • vám budou moci zprostředkovat první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem,
  • budou se za vás schopni přimluvit a poskytnout například potřebné reference do životopisu,
  • vám budou ochotni poskytnout informace o firmách ve vašem oboru
  • nebo vás seznámí s osobami, které vám budou schopny pomoci při hledání nového zaměstnání.
Nezastupitelnou roli při networkingu neboli navazování pracovních vztahů a sítí známostí hrají také vizitky. Vizitky dle potřeby rozdávejte právě kontaktním osobám, kromě toho nezapomeňte připojit stručnou prezentaci sebe sama, kterou byste měli odříkat zhruba do půl minuty. A co by měla taková vizitka obsahovat? Vaše kontaktní údaje (včetně odkazu na váš blog nebo profil na Linkedlnu) a také stručný přehled vaší profesní kvalifikace.

Navázání prvního osobního kontaktu

Navázat první osobní kontakt se svým potenciálním zaměstnavatelem nebo lidmi, kteří vám pomůžou při rozjezdu vaší kariéry, můžete na různorodých místech – doma, ve škole, v práci, na veletrhu nebo třeba na internetu.Vhodnými osobami, které vás podpoří při vašem kariérním startu, mohou být klidně vaši spolužáci z oboru, kolegové z práce, blízcí příbuzní, přátelé nebo vaši známí. Okruh těchto kontaktů si ovšem můžete ještě rozšířit:
  1. Zapojte se do spolků nebo zájmových sdružení, které mají blízko k vašemu oboru. Buďte v těchto institucích aktivní, na společná setkání klidně noste i svoje vizitky.
  2. Dejte se na dobrovolnictví, začněte pracovat například pro neziskovou organizaci. Také zde můžete navázat osobní kontakty, které se vám budou v budoucnu hodit.
  3. Zúčastňujte se konferencí a školení.
  4. Navštěvujte pracovní veletrhy. O pracovním veletrhu personalisté mimo jiné tvrdí, že byste na něj měli být připraveni podobně jako na přijímací pohovor.
  5. V případě, že ještě studujete, je pro vás ideální také (neplacená) stáž ve vašem oboru. I v tomto případě navážete osobní kontakty, které v budoucnu jistě zúročíte.
Networking a jeho klady pro samotnou firmu
Z networkingu nemusí těžit pouze uchazeči o nové zaměstnání, networking přináší pozitiva i pro samotné firmy. Networking totiž pro firmu představuje méně náročný způsob hledání vhodných kandidátů na obsazení volného místa, a firma tak nemusí zbytečně plýtvat penězi a časem na veřejné výběrové řízení.

Má-li tedy daná společnost dostatečně kvalifikované kandidáty na základě doporučení, může volné místo obsadit i bez vypsání veřejného výběrového řízení.
Skvělým nástrojem pro hledání nové práce je v dnešní době samozřejmě internet. Tato síť sítí vám pomůže navázat také nové kontakty s lidmi v oboru i s vašimi potenciálními zaměstnavateli, se kterými se nemusíte setkat ani tváří v tvář. Personalisté konkrétně mluví o tzv. e-networkingu, s jehož podstatou vás seznámíme v našem příštím článku.

hledání práce networking

Avatar

Alena Klimková
Je absolventkou žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia posbírala spoustu drahocenných zkušeností. V současnosti je na rodičovské dovolené a zároveň pracuje jako OSVČ.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

01.02.2017 14:54:09 Pavel
Zkoušeili jste si test? https://www.airjobs.cz/web/candidate/poznej-sam-sebe
01.12.2017 20:50:32 Petr
Děkuji za článek, je super. Nejlíp se mi vyhledává práce právě přes známé, kdy mi dají nějaký tip na místo nebo přímo osobu. Stejně nejdůležitější jako znát tento fakt, je určitě vědět <a href="https://www.hardyn.cz/napsat-zivotopis-vzor-zdarma/">jak napsat životopis</a> a jak se poté na případném pohovoru chovat a vyjadřovat.

Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212