Na Fakultě informatiky nejsou stáže téměř povinné

21. 12. 2010 | Monika Michalovová
Rubrika: Stáže, Práce

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ I když jsou zahraniční studijní pobyty pro studenty Fakulty informatiky čím dál populárnější, o praxích a stážích v rámci školy se téměř vůbec nemluví. Studenti získávají zkušenosti na půdě fakulty, a to v laboratořích, kde lze pracovat na výzkumné činnosti. Jak je to se stážemi na FI a proč se na nějakou vydat, tomu se podíváme na zoubek v tomto článku.

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ I když jsou zahraniční studijní pobyty pro studenty Fakulty informatiky čím dál populárnější, o praxích a stážích v rámci školy se téměř vůbec nemluví. Studenti získávají zkušenosti na půdě fakulty, a to v laboratořích, kde lze pracovat na výzkumné činnosti. Jak je to se stážemi na FI a proč se na nějakou vydat, tomu se podíváme na zoubek v tomto článku.

Hlavní rozdíl mezi studijním pobytem a stáží spočívá ve vykonávané činnosti. Zatímco na studijním pobytu student absolvuje předměty na zahraniční univerzitě, během stáže je většinou zaměstnán na přesně daný úvazek s vymezeným záběrem činností, které bude vykonávat. Je nutné dodat, že s výjimkou oboru Služby – výzkum, řízení a inovace, není takováto praxe vůbec povinná. Zato studenti tohoto mladého oboru stráví povinně hned pět měsíců prací nebo výzkumem v partnerské obchodní společnosti a získají patnáct kreditů. Mají tak příležitost vyzkoušet si nabyté vědomosti v praxi a díky učitelské podpoře na univerzitě konzultovat zvolené postupy a prezentovat výstupy, které slouží jako podklad pro diplomovou práci.

Vraťme se ale k ostatním oborům a způsobům, jak zde studenti získávají zkušenosti. Na fakultě aktivně funguje až dvanáct laboratoří, se záběrem od sítí, zpracování přirozeného jazyka, teoretické informatiky, kryptografie až po laboratoř optické mikroskopie. Zde mohou studenti spolupracovat na výzkumné činnosti, získat materiál pro zpracování užitečné a využitelné bakalářské nebo diplomové práce a navíc získat za svou činnost i nějakou tu finanční hotovost.

0082 knedlikfi ondej-svoboda

Komu by to přece jen bylo málo, může pracovně vycestovat do zahraničí – například přes velmi populární program Erasmus. Student v něm, samozřejmě v rámci studia, na tři až dvanáct měsíců vycestuje do podniku, školicího nebo výzkumného střediska, případně další organizace. Pokud není stáž organizována prostřednictvím vedoucího práce nebo laboratoře, ve které student pracuje, musí si stáž domluvit se zahraniční firmou sám.

Termíny pro podávání žádostí o grant bývají zpravidla tři – v únoru, květnu a září. Možnosti finanční podpory jsou země od země různé, rozhodně se ale jedná o částku vyšší než při studijních pobytech. Výjimkou není ani to, že část stipendia studentům zůstane jako „kapesné“.

Pro splnění základních podmínek k přijetí stačí být řádně zapsán ke studiu na domácí univerzitě, zavázat se k práci na plný úvazek a uzavřít smlouvu (placement contract), jejíž součástí je i pracovní plán stáže. Zde dochází k vymezení pracovní činnosti, podmínek uznání a k popisu očekávaných výsledků. Po návratu bude stáž studentovi oficiálně uznána přidělením ECTS kreditů, eventuálně uvedením stáže v dodatku diplomu.

Na podobné téma

Když vás živnostenský úřad volá

Vyšší vzdělání bylo na obtíž

Spokojeným zaměstnancem nebo pánem svého času?

Stážistou v rámci originálního projektu EU