Průvodce bludištěm
trhu práce

Marie Šotkovská

marie-sotkovska
Je absolventkou bakalářského studijního programu na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, obor Regionální rozvoj a správa – cestovní ruch a pokračuje na stejné fakultě v oboru Podniková ekonomika a management. Má za sebou i jeden rok studia Hudebního manažerství na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. To jí bylo zdrojem mnoha zajímavých zaměstnání a praxí.
 
Jako rodačka ze Znojma začala svou profesní dráhu docela klasicky jako brigádnice v supermarketu na hraničním přechodu Hatě, kde se setkávala s rakouskou, českou i polskou klientelou. Nejednou se podivovala nad nestandardními požadavky zákazníků. Stalo se jí dokonce, že byla nucena políbit postaršího zákazníka rakouské národnosti v mysliveckém oblečku (jen na tvář zaplať pán bůh).
 
Poté začala spolupracovat s občanským sdružením Znojemský hudební festival při pořádání hudebního festivalu, kde za pět let svého působení prošla přes hostesing, zákaznickou podporu, sponzorský servis a asistenci produkce až po produkci celého festivalu. Tuto zkušenost hodnotí jako zásadní ve svém dosavadním profesním životě a vnímá ji jako tu, která výrazným způsobem nasměrovala její další profesní profilaci. Práce na festivalu ji motivovala ke studiu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde měla za možnost participovat na zajímavých operních projektech s významnými profesionály v daném oboru. Po roce studia se rozhodla pro změnu vysoké školy a začala studovat na Ekonomicko-správní fakultě MU v Brně.
 
Souběžně se studiem (a až do roku 2013) začala pracovat pro reklamní agenturu Kofroň Production & Advertising, s.r.o., s pobočkami v Praze, Brně a Znojmě. Podílela se na realizaci zajímavých projektů, mezi nejvýznamnějšími uvádí realizaci dvou ročníků Znojemského historického vinobraní v letech 2009 a 2010, které pro ni byly skutečnou školou života. Po dalších pracovních zkušenostech, mezi něž patří práce obchodní asistentky u výlepové společnosti Rengl, s.r.o., či například práce recepční ve stylovém hotelu Althanský palác ve Znojmě, si v létě roku 2011 konečně splnila sen a na čtvrt roku se „přestěhovala“ do francouzské Provence, respektive věhlasného Saint Tropez. Tam se starala o tříletého chlapečka a konečně upustila od smrtelného nasazení pracovního tempa. Do Francie se od té doby vrátila ještě několikrát, v rámci programu ERASMUS do francouzského města Valence, kde studovala první ročník magisterského studia obor Marketing, který je v centru jejích profesních zájmů, a dále pak v létě 2013, kdy se v rámci zdokonalování francouzštiny na dva měsíce výměnou za hlídání dvou milých holčiček zabydlela v jihofrancouzském Marseillanu.
 
Momentálně se soustředí na poslední ročník studia oboru Podniková ekonomika a management na ESF MUNI a začíná zakládat vlastní firmu, kde spojí všechny své vášně a nabyté zahraniční zkušenosti.
 
Marie o sobě říká: „S každou pracovní příležitostí se mi otvírají nové obzory, které mě podněcují k novým výzvám a nadále mě obohacují. Základem úspěchu u pracovního pohovoru je kombinace hrsti štěstí a zdravého sebevědomí, společně s know-how, jak se nejlépe, avšak přirozeně prodat. Mám štěstí na dobré zaměstnavatele, kteří mi vždy dali šanci dělat víc, než jen asistenci, a pomohli mi tak dál profesně růst.“
 
Svůj volný čas nejraději tráví s přáteli a dobrým znojemským vínem, mezi její vášně patří dobré jídlo, dobré růžové, kvalitní hudba a to nejlépe vše společně v její oblíbené Francii, kde tráví stále více času. Stále častěji jí tak chybí její bíglí fenka Sára, která ji ani po 9 letech nepřestává překvapovat.


Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212