Průvodce bludištěm
trhu práce

Letní brigády v kostce

3.7.2017 | Tereza Knězková Doba čtení: 2,5 minuty
Rubrika: Brigády
Léto a studentské brigády patří neodmyslitelně k sobě. Je to šance něco si vydělat, nasbírat zkušenosti i nezapomenutelné zážitky. Jaké brigády jsou nejčastější? Na co nezapomenout? A hlavně, jak vytěžit z letní brigády maximum?
letní brigády, práce, studenti, top brigády, léto
Léto je za dvěřmi a vás čeká brigáda? Co je dobré vědět? Nebo hledáte inspiraci na poslední chvíli? Foto: Archiv/

Co je dobré vědět:

  • hodinová minimální mzda pro studenty a brigádníky činí v roce 2017 – 66 Kč
  • u dohod o provedení práce (DPP) prozatím stále ale platí, že prvních 300 hodin v roce při výdělku do 10 000 Kč měsíčně brigádník nic nedaní ani se mu ze mzdy neodvádí sociální a zdravotní pojištění
  • po přesáhnutí 300 hodin u jednoho zaměstnavatele vám startuje poměr na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)
  • jako pracovník se smlouvou DPČ nebo DPP pobíráte podle zákoníku práce tzv. příjem ze závislé činnosti, a proto musíte odvést i daň, když podepíšete růžové prohlášení, můžete si uplatnit slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné části základu daně
  • důležité je si zapamatovat, že růžové prohlášení se podepisuje vždy u jednoho zaměstnavatele po dobu jednoho kalendářní­ho měsíce, nebo u jednoho zaměstnavatele na celý rok

10 nejčastějších letních brigád

 
1. Zahrádky a stánky
Jedná se o jednu z nejtypičtějších brigád, které jsou v létě k mání. Můžete tak točit zmrzlinu, pivo nebo opékat klobásy anebo roznášet občerstvení na zahrádce restaurace.
 
2. Hrady a zámky
Kdo by se nechtěl na dva měsíce stát zámeckou paní či pánem? Tato brigáda je velmi oblíbená mezi studenty historie a romantickými dušemi. Samotná práce je pak kulturním zážitkem, zvlášť když se zaměstnavatel rozhodne pro kostýmované prohlídky.
 
3. Koupaliště a aquaparky
Na koupalištích a v aquaparcích se nabízí mnoho možností zaměstnání – od plavčíka až po úklid. Od toho se také budou odvíjet požadavky na vaši osobu. Plavčíci musí mít splněnu odbornou zkoušku.
 
4. Tábory
Kdo jezdil jako malý na tábory, může navázat tím, že se stane vedoucím oddílu. Pokud máte zdravotnické vzdělání, nabízí se i možnost dělat „zdravušku“. Co vám může tato brigáda přinést? Nejen výdělek, ale především zábavu. Mezi dětmi se můžete odreagovat a realizovat se při vymýšlení programu a aktivit.
 
5. Festivaly a jiné akce
Proč nespojit příjemné s užitečným, a nepracovat na svém oblíbeném letním festivalu. Pořadatelské brigády obvykle zahrnují chystání zázemí, pódií, úklid nebo „usměrňování“ návštěvníků.
 
6. Stavebnictví
Poměrně tradiční letní brigádou jsou nejrůznější pomocné práce na stavbě. Pokud se nebojíte těžké a špinavé práce, budete spokojení. Pravděpodobně si odnesete mozoly a opálení, ale především peníze.
 
7. Zemědělství
To, co bylo řečeno o stavebnictví, platí i pro práci v zemědělství. Můžete vypomáhat se sběrem nejrůznějšího ovoce a zeleniny nebo se starat o zvířata – zde je však často vyžadováno odborné vzdělání.
 
8. Hlídání dětí
O prázdninách jsou školy a školky zavřené, proto rodiče více než kdy jindy musí řešit hlídání svých ratolestí formou individuálního hlídání. Brigádní mohou hlídat „na vlastní pěst“ nebo přes agentury specializující se na tyto služby.

9. Zahraničí
Dva měsíce času přímo vybízejí, abyste za prací vyjeli do zahraničí. Možností je díky volnému pohybu pracovníků v rámci EU mnoho a mnoho. Nejčastěji se studenti vydávají na sběr jahod, brokolice a jiného, stávají se číšníky nebo hlídají ději v programech au-pair.
 
10. Záskoky při dovolené
Léto je také časem dovolených, proto zaměstnavatelé hledají „záskoky“ na určitou kratší dobu. Můžete se tak dostat jako dělník k pásové výrobě, do skladu, na recepci nebo do kanceláře.

Čtěte úplný přehled TOP 10 letních brigád.

letní brigáda studentská brigáda

Avatar

Tereza Knězková
Vystudovala práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Původně se chtěla stát historičkou nebo latinářkou, ale ars boni et aequi ji zcela okouzlilo a určilo její další směřování.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212