Průvodce bludištěm
trhu práce

Kombinace oborů: Několik úspěšných příkladů z praxe

7.9.2017 | Lukáš Visingr Doba čtení: 2,5 minuty
Rubrika: Vzdělávání
Řada vysokých škol nabízí studentům různé kombinace oborů a vlastně kdokoliv má možnost, aby k už absolvovanému studiu připojil ještě další. Na trhu práce tak přibývá absolventů, kteří se mohou chlubit opravdu roztodivnými kombinacemi oborů. U někoho jde hlavně o výsledek prostého zájmu či spontánního rozhodnutí, zatímco u jiných se jedná o dlouhodobý záměr, jak se propracovat na svou vysněnou pracovní pozici.
studium, obor, kombinace, absolvent, andragogika, právo, zaměstnání
Kombinace učitelství s různými speciálními obory může přinést nečekané výsledky. Foto: Archiv/ Univerzita Karlova
Mezi tyto úspěšné absolventy patří např. Aleš Winkler, kterého vždy fascinovaly cizí jazyky a kultury. Vedle německé filologie a filozofie studoval evropské právo a politologii na několika univerzitách, získal tři magisterské tituly, prodělal též řadu stáží v zahraničí. „Pak následovalo rozesílání profesních životopisů na všechny strany, jak to zajisté zná každý absolvent,“ hovoří o svých rozsáhlých zkušenostech Aleš, který poté zakotvil v prestižním Institutu pro Dunajský prostor a střední Evropu, díky čemuž dnes bydlí ve Vídni.

Velice pestrým životopisem se může pochlubit i Tereza Trnavská, která studovala sociologii a andragogiku, tzn. vzdělávání dospělých. Posléze pracovala jako učitelka angličtiny a potom se uchytila ve státní správě, ale nadále stojí spíše o učení. Nyní si tedy během mateřské dovolené dokončuje kurs lektorství anglického jazyka, což by jí rozšířilo možnosti působení ve školství. Vedle toho uvažuje i o práci speciálního pedagoga.


Dobrá kombinace je sázka na jistotu

Aleš a Tereza tak reprezentují příklady absolventů, kteří vsadili na kombinaci jazyků a něčeho „obecného“, v jejich případě práva a andragogiky. Soudobá ekonomika stojí na sektoru služeb a informací, což v kombinaci s globalizací znamená, že takové spojení má velice dobrou šanci na úspěch. Ostatně i samotná andragogika zaznamenává velký vzestup, protože existuje snaha o systematické zvyšování kvalifikace různě znevýhodněných skupin, jimiž jsou nezaměstnaní, svobodné matky, senioři nebo třeba osoby ve výkonu trestu.
 
Další příklad může vlastně poskytnout šéfredaktorka tohoto webu. Petra Štorková absolvovala žurnalistiku a češtinu na univerzitě. Kromě toho se intenzivně vzdělávala v personalistice, což ji pak dovedlo k založení tohoto portálu. Ale samotná žurnalistika je také vysoce zajímavá pro kombinování, protože při spojení s jiným speciálním oborem představuje optimální základ pro publicistické působení v příslušné speciální oblasti. Zmíněné spojení žurnalistiky s češtinou se navíc může hodit na pozici korektora nebo editora.
Aleš Winkler vzkazuje: Nenechme se ničím a nikým odradit a jděme za svými sny! Foto: Archiv/ Aleš Winkler


Zkuste technické obory

Mezi obory, které se nabízejí jako „jedna půlka“ perspektivní kombinace, náleží i ekonomie či management. Když se totiž spojí s nějakým dalším technickým nebo jiným studiem, absolvent může potom najít místo jako ekonom nebo manažer v oné odborné oblasti, kterou díky „druhé půlce“ oné kombinace zná. Podobných výsledků se asi dá dosáhnout i prostřednictvím spojení technických oborů třeba s marketingem nebo veřejnou správou.
Na závěr ještě dejme slovo Alešovi, jenž se rozhovořil o tom, že se kromě podpory setkal také se závistí či pomluvami. „Je potřeba se smířit se skutečností, že mladý a úspěšný člověk může některé méně úspěšné ve svém okolí stylem svého života provokovat,“ říká Aleš, který ovšem vzkazuje něco, co se k nezvyklým spojením oborů hodí: „Nenechme se ničím a nikým odradit a jděme za svými sny, protože pocit vítězství, který provází život každého úspěšného člověka, patří k nejhezčím pocitům, jaké vůbec můžeme zažít.“

Kombinace oborů: Co vám usnadní nalezení místa?


Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2017.

Více o tomto vydání časopisu.

absolvent víceoborové studium

Avatar

Lukáš Visingr
Vojenský a bezpečnostní analytik, který se obecně zabývá především současnými zbraněmi a konflikty, zde píše např. rady ke studiu nebo k práci „na volné noze“.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 
<září 2017>
poútstčtsone
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
BusinessClub: Jak obchodovat a řídit firmu odkudkoliv na světě?
IC INMEC
Purkyňova 649/127,
Brno-Medlánky
14
15
Kariérní centrum na Open Day MUNI

Fakulta sociálních studií MU, Joštova 10, Brno

16
17
18
19
20
Zahájení akademického roku MU

Univerzitní kino Scala

JIC Grill: Nechte si ověřit svůj podnikatelský nápad
JIC INMEC
Purkyňova 649/127,
Brno-Medlánky
21
JIC ENTER: Jak se jako zaměstnavatel vypořádat s GDPR
JIC INMEC
Purkyňova 649/127,
Brno-Medlánky
22
XXV. Brněnské dny praktického lékařství

Masarykova univerzita, AULA Univerzitního kampusu Bohunice, Kamenice 5, 625 00 Brno

23
XXV. Brněnské dny praktického lékařství

Masarykova univerzita, AULA Univerzitního kampusu Bohunice, Kamenice 5, 625 00 Brno

24
25
Kariérní konzultace

Kariérní centrum MU, konzultační místnost

26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8

Anketa

Hledáte nyní práci?
 
37%
 
39%
 
8%
 
14%
MunieUnifer

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212