Průvodce bludištěm
trhu práce

Kombinace oborů: Několik úspěšných příkladů z praxe

7.9.2017 | Lukáš Visingr Doba čtení: 2,5 minuty
Rubrika: Vzdělávání
Řada vysokých škol nabízí studentům různé kombinace oborů a vlastně kdokoliv má možnost, aby k už absolvovanému studiu připojil ještě další. Na trhu práce tak přibývá absolventů, kteří se mohou chlubit opravdu roztodivnými kombinacemi oborů. U někoho jde hlavně o výsledek prostého zájmu či spontánního rozhodnutí, zatímco u jiných se jedná o dlouhodobý záměr, jak se propracovat na svou vysněnou pracovní pozici.
studium, obor, kombinace, absolvent, andragogika, právo, zaměstnání
Kombinace učitelství s různými speciálními obory může přinést nečekané výsledky. Foto: Archiv/ Univerzita Karlova
Mezi tyto úspěšné absolventy patří např. Aleš Winkler, kterého vždy fascinovaly cizí jazyky a kultury. Vedle německé filologie a filozofie studoval evropské právo a politologii na několika univerzitách, získal tři magisterské tituly, prodělal též řadu stáží v zahraničí. „Pak následovalo rozesílání profesních životopisů na všechny strany, jak to zajisté zná každý absolvent,“ hovoří o svých rozsáhlých zkušenostech Aleš, který poté zakotvil v prestižním Institutu pro Dunajský prostor a střední Evropu, díky čemuž dnes bydlí ve Vídni.

Velice pestrým životopisem se může pochlubit i Tereza Trnavská, která studovala sociologii a andragogiku, tzn. vzdělávání dospělých. Posléze pracovala jako učitelka angličtiny a potom se uchytila ve státní správě, ale nadále stojí spíše o učení. Nyní si tedy během mateřské dovolené dokončuje kurs lektorství anglického jazyka, což by jí rozšířilo možnosti působení ve školství. Vedle toho uvažuje i o práci speciálního pedagoga.


Dobrá kombinace je sázka na jistotu

Aleš a Tereza tak reprezentují příklady absolventů, kteří vsadili na kombinaci jazyků a něčeho „obecného“, v jejich případě práva a andragogiky. Soudobá ekonomika stojí na sektoru služeb a informací, což v kombinaci s globalizací znamená, že takové spojení má velice dobrou šanci na úspěch. Ostatně i samotná andragogika zaznamenává velký vzestup, protože existuje snaha o systematické zvyšování kvalifikace různě znevýhodněných skupin, jimiž jsou nezaměstnaní, svobodné matky, senioři nebo třeba osoby ve výkonu trestu.
 
Další příklad může vlastně poskytnout šéfredaktorka tohoto webu. Petra Štorková absolvovala žurnalistiku a češtinu na univerzitě. Kromě toho se intenzivně vzdělávala v personalistice, což ji pak dovedlo k založení tohoto portálu. Ale samotná žurnalistika je také vysoce zajímavá pro kombinování, protože při spojení s jiným speciálním oborem představuje optimální základ pro publicistické působení v příslušné speciální oblasti. Zmíněné spojení žurnalistiky s češtinou se navíc může hodit na pozici korektora nebo editora.
Aleš Winkler vzkazuje: Nenechme se ničím a nikým odradit a jděme za svými sny! Foto: Archiv/ Aleš Winkler


Zkuste technické obory

Mezi obory, které se nabízejí jako „jedna půlka“ perspektivní kombinace, náleží i ekonomie či management. Když se totiž spojí s nějakým dalším technickým nebo jiným studiem, absolvent může potom najít místo jako ekonom nebo manažer v oné odborné oblasti, kterou díky „druhé půlce“ oné kombinace zná. Podobných výsledků se asi dá dosáhnout i prostřednictvím spojení technických oborů třeba s marketingem nebo veřejnou správou.
Na závěr ještě dejme slovo Alešovi, jenž se rozhovořil o tom, že se kromě podpory setkal také se závistí či pomluvami. „Je potřeba se smířit se skutečností, že mladý a úspěšný člověk může některé méně úspěšné ve svém okolí stylem svého života provokovat,“ říká Aleš, který ovšem vzkazuje něco, co se k nezvyklým spojením oborů hodí: „Nenechme se ničím a nikým odradit a jděme za svými sny, protože pocit vítězství, který provází život každého úspěšného člověka, patří k nejhezčím pocitům, jaké vůbec můžeme zažít.“

Kombinace oborů: Co vám usnadní nalezení místa?


Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2017.

Více o tomto vydání časopisu.

absolvent víceoborové studium

Avatar

Lukáš Visingr
Vojenský a bezpečnostní analytik, který se obecně zabývá především současnými zbraněmi a konflikty, zde píše např. rady ke studiu nebo k práci „na volné noze“.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212