Průvodce bludištěm
trhu práce

Jaké brigády měli studenti před 30 lety?

10.7.2017 | Janetta Halíková Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Brigády
Dnešní studentský kolotoč určitě všichni známe. Ráno do školy, honem na oběd, honem do práce. Večer unaveně padnout do postele a ráno nanovo. Ale bylo to tak vždy? A co takhle před 30 lety?


MVDR. DAGMAR POKOROVÁ, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
rok ukončení 1981
 

Jako první práci na vysoké škole jsem během prázdnin dělala u benzinové pumpy. Tam jsem chodila s kýblem a myla řidičům okna, i když byla čistá. Aby se mě zbavili, dávali mi do nastrčené kapsy drobné. Oficiální honorář nebyl nijak závratný, ale každý peníz se hodil.

Zcela výjimečná po finanční stránce byla brigáda v novinovém stánku. Získaly jsme s kamarádkou budku naproti Grandu. V té době to bylo velmi lukrativní místo na prodej novin a cigaret. Ráno jsem nastupovala kolem páté hodiny ranní a prodávala denní tisk do práce pospíchajícím lidem. Po obědě mě střídala kamarádka, která pracovala asi do 18. hodiny, a pak odnášela tržbu na poštu na nádraží.Koncem měsíce jsme dělaly takzvanou remitendu, neboli spočítaly neprodaný tisk. Tím však moje brigádnická aktivita skončila, protože jsem dodělávala školu s miminkem a tudíž bez brigád.


KATEŘINA KAŠPAROVSKÁ, Mendelova univerzita Brno, Provozně ekonomická fakulta
rok ukončení 1987

 
Pokud si dobře pamatuji, tak za nás ta nutnost sehnat brigádu byla mnohem menší, než je nyní. My jsme měli vše zdarma. A pokud jsme dosáhli na prospěchové stipendium, tak to byla úplná pohoda. Pravděpodobně trochu složitější to měli ti, co byli z daleka a bydleli na kolejích. Ti občas nějakou brigádu měli. Většinou ovšem nárazovou a nepravidelnou.

Co ale fungovalo, byly brigády zařízené školou, například chmel. Jak zavěšování, tak potom česání. Moje nejzajímavější práce probíhala v rámci takzvané. „Mezinárodní komise“. To byla skupina lidí, která se starala o zahraniční studenty, kteří přijeli na stáž, nebo jen tak na návštěvu. Na základě této práce jsem jela na pět týdnů na brigádu do Ruska. Opravdu vzácná zkušenost a na tehdejší dobu i dobře honorovaná. Co se týče pravidelných brigád, tak si nevzpomínám, že by někdo z mých přátel chodil během školního roku někam pracovat.

Jak se hledalo studentům zaměstnání v letech 1986 a 1992?

brigáda studentská

Avatar

Janetta Halíková
Studentka přírodovědecké fakulty v Brně vyhledávající témata se zaměřením na přírodovědné studie, zážitky spojené s hledáním práce i všeobecné náměty. Redaktor časopisu Prvákoviny a budoucí bakalář oboru Geologie.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212