Jak zkrátit životopis – oddíl kurzy a znalosti

12. 8. 2014 | Monika Vrtělová

Jak napsat životopis, to většina z vás už přinejmenším tuší. Ale co dělat, když jste ve svých pracovních aktivitách byli příliš pilní, a tak je vaše praxe plná nejrůznějších položek? Kterou uvést a co vynechat? A máte vůbec něco vynechávat? To jsou otázky, na které jsem se snažila nalézt odpověď. Malá rada na úvod: životopisy blížící se délkou slohové práci u personalistů nebodují.

 

Podle personalistů by životopis měl zabírat maximálně dvě strany. Což o to – položky osobní údaje a vzdělání jsou celkem jasné. Na problémy ale můžete narazit při vyplňování položky praxe. Pokud se vám při sepisování životopis prodlužuje a prodlužuje, zbývá si jen říct stejně jako v Postřižinách: „Je doba zkracování.“
 

1. část: Jak zkrátit životopis - oddíl praxe zde.

 

Další důležité oddíly: Tipy, jak je prokrátit


Školení, kurzy
Tato kolonka slouží mimo jiné i k tomu, aby bylo vidět, že máte stále chuť k dalšímu vzdělávání. Pokud se stalo vaším koníčkem absolvovat každý týden jedno školení, budete se muset obejít bez vypsání všech těchto kurzů. Nastává pro vás zeštíhlování. Jednoduchým klíčem dle relevance k požadovanému zaměstnání zkraťte tyto vaše zajisté chvályhodné aktivity tak, aby pouze doplnily životopis do maximálního počtu dvou stránek.


Znalosti, dovednosti
Podívejte se, jaké znalosti a dovednosti jsou k nabízené pozici požadovány, a na ty se zaměřte. Jsou pro vašeho potenciálního zaměstnavatele většinou nezbytné – i když ani toto není vždy úplná pravda. Pokud máte potřebu uvádět i nějaké další, zmiňujte pouze ty, které mají co říct k nabízené pozici, nebo takové, kterými jste výjimeční, a mohly by zaměstnavatele zaujmout. Staré známé přísloví praví, že lež má krátké nohy, daleko nedojde. Držela bych se toho – do životopisu napsaná výborná znalost angličtiny slovem i písmem vás sice může posunout do dalšího kola výběrového řízení, ale tam již bude velmi lehce odhaleno, že z tohoto jazyka znáte jen "I´m Peter". Takže se raději držte požadovaného a zbytečně nevymýšlejte nic dalšího.

Zájmy
Někdo se o nich ve svém životopise zmiňuje, u někoho je nenajdete. Jestli je tam chcete mít, minimalizujte. Nepíšete je proto, aby si budoucí šéf vybral partnera pro tenis, ale pro zjištění, zda dáváte přednost kolektivním či samostatným koníčkům. Zvažte opět pozici a to, co se od pracovníka na ní očekává – samostatnost, kolektivní práci, kreativitu? To vám může být vodítkem. Napíšete si tedy plavání, volejbal nebo malování na sklo? Ale pozor, i tady platí přísloví z minulého odstavce.


Rychlé shrnutí na závěr
Slučujte, redukujte, minimalizujte, zeštíhlujte – prostě dělejte vše proto, aby životopis tvořily maximálně 2 strany. To bude váš první bodík na cestě za vytouženým zaměstnáním.

Na podobné téma

Jak se chovat u přijímacího pohovoru I.

Pohovor přes telefon

Daňové přiznání online: Komu usnadní práci, a pro koho je naopak povinné?

Jobote – neotřelý recruiting