Průvodce bludištěm
trhu práce

Jak ušetřit na daních: Uplatněte daňové slevy

5.2.2016 | Alena Klimková Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Personální rady
Nejpozději do 15. února můžete jako zaměstnanec donést své mzdové účetní podklady, díky nimž nebudete na daních platit víc, než je třeba. Kromě odečitatelných položek můžete uplatnit daňové slevy, ke kterým patří sleva na manželku nebo školkovné.
daně, odečitatelné položky, školkovné, sleva na manželku na manžela
Nezapomeňte, že 15. února je hraniční termín ročního zúčtování záloh na dani. Foto: Archi/ Pixabay.com

Daňové slevy, díky nimž ušetříte

Od daňového základu se nejprve odečítají odečitatelné položky (např. životní pojištění nebo penzijní připojištění). Tento zbylý základ daně pak mzdová účetní vynásobí částkou 0,15 a vyjde jí předběžná výše vaší daně, která ovšem není definitivní. Můžete ji snížit tzv. daňovými slevami.
Díky uplatnění daňových slev vám může vzniknout daňový přeplatek až v řádu několika desetitisíců korun. Obdržíte jej zpravidla spolu s výplatou za měsíc březen.

Sleva na manželku či manžela

Slevu na manželku či manžela můžete uplatnit tehdy, pokud příjem vašeho partnera, se kterým žijete v jedné domácnosti, nepřekročil v roce 2015 částku 68 tisíc korun. Tuto skutečnost musí vaše manželka (nebo váš manžel) doložit čestným prohlášením.
Sleva na manželku (nebo manžela) činí 24 840 korun ročně. Pokud je váš partner držitelem průkazu ZTP/P, máte jako poplatník nárok na daňovou slevu až 49 680 korun ročně.

Co patří, a co naopak nepatří do rozhodného příjmu?

Do rozhodného příjmu, který je limitován částkou 68 tisíc korun, se nezapočítává například porodné, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě. Do tohoto příjmu naopak spadá peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo invalidní či starobní důchod. Pokud váš protějšek podniká, do limitu se počítá jeho hrubý příjem, a nikoli zisk.
 

Kdo může slevu manželku (či manžela) ještě uplatnit?

Slevu na manželku (nebo manžela) mohou uplatnit i páry v registrovaném partnerství. Druhové a družky, ač žijí v jedné domácnosti, mají smůlu a tato daňová sleva se jich netýká.


Školkovné aneb sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení

Jestliže vaše dítě v roce 2015 navštěvovalo mateřskou školu (obecnou, soukromou či firemní) nebo lesní školku, i v tomto případě máte nárok na slevu na dani. Školkovné může na dítě žijící ve společné domácnosti uplatnit pouze jeden z rodičů, a to do částky 9200 korun. Pro daně za rok 2016 však tento limit stoupne až na 9900 korun.
Jakým způsobem školkovné uplatníte? Mzdové účetní musíte doložit písemné potvrzení ze školky, kterou vaše dítě navštěvuje. Toto potvrzení by mělo kromě úředních údajů mateřské školy obsahovat jméno a příjmení vašeho dítěte, období, kdy školku navštěvovalo, a částku, kterou jste jako rodič za toto období zaplatili.
Školkovné se vztahuje pouze na poplatky za umístění dítěte v mateřské škole. Rodiče do něj nemohou započítávat například stravné nebo náklady na dopravu.

Ušetřete na daních uplatněním odečitatelných položek.

pracovní právo

Avatar

Alena Klimková
Je absolventkou žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia posbírala spoustu drahocenných zkušeností. V současnosti je na rodičovské dovolené a zároveň pracuje jako OSVČ.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212