Průvodce bludištěm
trhu práce

Erasmus+ není jen o studijním pobytu nebo pracovní stáži

| Eva Blechová Doba čtení: 3 minuty
Rubrika: Práce v zahraničí
Snad každý z vysokoškoláků slyšel o programu Erasmus+. Většina však slyšela o půlročním studijním pobytu nebo praktické stáži, které univerzita nabízí. Někdo zkrátka nemá odvahu se hned vydat na půl roku do cizí země, cizího prostředí a žít mezi cizími lidmi. A právě z toho důvodu si myslí, že tohle není pro něj. Ale opak je pravdou. Erasmus+ program nabízí i jiné možnosti.
Vzdělávání v rámci mobility mládeže v neformálním duchu
Vzdělávání v rámci mobility mládeže v neformálním duchu. Foto:Meho Sulemanski

Snad každý z vysokoškoláků slyšel o programu Erasmus+. Většina však slyšela o půlročním studijním pobytu nebo praktické stáži, které univerzita nabízí. Někdo zkrátka nemá odvahu se hned vydat na půl roku do cizí země, cizího prostředí a žít mezi cizími lidmi. A právě z toho důvodu si myslíš, že tohle není pro tebe. Ale opak je pravdou. Erasmus+ program nabízí i jiné možnosti.

 
Mobilita jednotlivců – mládež (KA1)

Erasmus+ není program pouze pro studenty vysokých škol, ale může se ho účastnit téměř každý. V rámci této mobility tedy mladí lidé obecně. Další výhodou je fakt, že náklady (cestovní náklady, ubytování, jídlo) jsou hrazené z fondu Evropské unie a ještě si procvičíš angličtinu, která je hlavním komunikačním jazykem. Takže tato mezinárodní zkušenost je skutečně k nezaplacení.

A bonus navíc: YouthPass
Výsledkem výměny mládeže a mobility pracovníků je certifikát zvaný YouthPass, který prokazuje účast na projektu a může sloužit jako právě „to“ něco navíc, které může být zajímavou životní zkušeností (nejen dalším řádkem do životopisu).

Mladí lidé se mohou prostřednictvím neformálního vzdělávání účastnit třech základních typů mobility:

  • výměny mládeže

  • mobility pracovníků s mládeží

  • evropská dobrovolnická služba


1. Výměny mládeže

Cílem je, aby se skupiny z různých zemí potkaly a společně 

pracovaly na daném tématu, které je zajímá.  Kromě získání znalostí a přehledu o tématu se praktikují nové neformální techniky vzdělávání, pozná se nová kultura, noví přátelé a o skvělé zážitky není nouze.

Průměrný věk u výměn mládeže je asi 20 let, někdy mohou být věkově určeny například od 15 do 25 let. Počet účastníků se může pohybovat kolem 20, ale také kolem 60. Délka trvání projektu je od 5 do 21 dní.

 

2. Mobilita pracovníků s mládeží

3247_Erasmus_plus

Tato forma mobility je určena pro lidi, kteří pracují s mladými lidmi. Nikde není přesně specifikováno, kdo to je a jaký by měl být jeho věk. Může to být student pedagogiky, učitel, lektor jazyků, instruktor, vedoucí nebo praktikant na táborech a podobně.

 
Program je zaměřen na hlubší poznání dané problematiky. Počet účastníků je zpravidla menší než u výměn mládeže, ale vždy jsou minimálně 2 účastníci z každé země. Samozřejmě nechybí zábava, volný čas na poznání města i kulturních zvyků. Délka trvání projektu je také od 5 do 21 dní, ale podobně jako u výměny je nejčastější délka přibližně jeden týden.


3. Evropská dobrovolnická služba (EDS nebo EVS)

EVS se dělí na krátkodobou (do 3 měsíců) a dlouhodobou (do 12 měsíců). Dobrovolník musí být ve věku od 18 do 30 let. Jeho cílem je vyjet za hranice a ve vybrané neziskové organizaci pracovat například s dětmi, s postiženými, na farmě u zvířat nebo pomáhat pěstovat vinnou révu, spoluorganizovat výměny mládeže a mobilitu pracovníků s mládeží. Stačí si vybrat, najít si vysílající (českou) organizaci, která ti poskytne informační servis i pomocnou ruku.

 
EVS mi změnila život. Naučila jsem se nový jazyk, poznala novou kulturu a v životě mi dala stabilitu a jasnou představu o tom, co chci v budoucnu dělat. Ráda bych si založila vlastní organizaci, která bude pomáhat lidem,“ říká Agneszka z Polska, která strávila 8 měsíců v Itálii.
Chci víc informací
Zajímá mě výměna mládeže.
Zajímá mě mobilita pracovníků s mládeží.
Zajímá mě EVS.

Existuje oficiální databáze EVS, ve které si lze vyhledat to, co každého zajímá.
 
Vyjet na projekt E+ je možné přes vysílající organizaci. Nejlépe se tyto projekty (ať už se jedná o výměny mládeže, školení pro pracovníky s mládeží nebo EVS) hledají na Facebooku nebo přímo na stránkách vysílajících organizací.


Tip na některé vysílající organizace:
 

Avatar

Eva Blechová
Vystudovala Ekonomiku a management, dodělala si pedagogické minimum a dálkově studuje Žurnalistiku. Během studií získávala zkušenosti zejména v oblasti marketingu, PR a žurnalistiky. U nás pracuje jako externí redaktorka.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212