Průvodce bludištěm
trhu práce

Jaké jsou druhy platových tříd?

7.12.2017 | Petra Štorková Doba čtení: 1 minuta
Rubrika: Personální rady
Každá pracovní pozice má zákonem stanovenou minimální mzdu. Různé profese jsou rozřazeny do 16 platových tříd. Do jaké platové třídy spadáte a kolik by vám zaměstnavatel nejméně měl nabídnout?


Každý pracovník v České republice má nárok na tzv. zaručenou mzdu. Minimální mzda od 1. 1. 2018 startuje na částce 12 200 Kč. Výše minimální mzdy se ale liší v závislosti na platové třídě. 

Existuje 16 platových tříd rozdělených do 8 skupin prací. 

Zaměstnanci, kterému je poskytován za práci plat se určí skupina prací podle jeho zařazení do platové třídy.
1. skupina prací = práce zařazené v 1. a 2. platové třídě
2. skupina prací = práce ve 3. a 4. platové třídě
3. skupina prací =práce v 5. a 6. platové třídě
4. skupina prací = práce v 7. a 8. platové třídě
5. skupina prací = práce v 9. a 10. platové třídě
6. skupina prací = práce v 11. a 12. platové třídě
7. skupina prací = práce ve 13. a 14. platové třídě
8. skupina prací= práce v 15. a 16. platové třídě.

Není tak možné zaměstnance zařadit do nižší skupiny prací, ani poskytnout zaměstnanci nižší plat než je příslušná sazba.


Pozor na mýty!

Není pravda, že platové tabulky platí pouze pro veřejný sektor – tedy například pro lékaře, učitele, úředníky, policisty, hasiče a další. Určité mantinely mají i zaměstnavatelé v soukromém sektoru. Není kupř. možné, aby za minimální mzdu pracoval sazeč novin nebo korektor, ten z povahy své práce spadá do 5. skupiny prací (tedy 9. či 10. platová třída). 

Do jaké platové třídy se zaměstnanci řadí

Do jaké třídy spadáte, ovlivňuje vaše vzdělání, praxe a také typ pozice, na kterou nastupujete. Ohled se bere také na pravomoc, nebo náročnost úkolů, které budete ve vašem zaměstnání plnit. Například nejnižší, tedy 1. a 2. skupina zahrnuje úklidové práce, také výpomoc v kuchyni a mytí nádobí nebo jednoduché šití, doručování zásilek a další. Pracovníci v této skupině prací si od 1. 1. 2018 přijdou na 73,20 Kč/hod., což je 12 200 Kč hrubého měsíčně

Na druhé straně spektra stojí pracovníci 8. skupiny prací. Jde o tvůrčí systémové práce, kdy předmětem jsou jednotlivé vědní obory a disciplíny a jiné nejširší a nejnáročnější systémy. Mezi pozice s vysokými nároky patří například finanční stratég. Pracovníci v této tarifní skupině mají dle zákona nárok minimálně na 24 400 Kč hrubého měsíčně, což je 146,40 Kč/hod. 

Přehled všech tarifních skupin s částkami pro rok 2018
TIP – VímVíc

Více informací o platových tabulkách 2018 a platových třídách shrnuje kariérní portál vimvic.cz. A nejen to. 
Víte, že...
Jestliže hledáte práci a probíráte pracovní nabídky, tak vám v orientaci mezi zaměstnavateli pomůže hodnocení firem. Zkušenosti kandidátů v recenzích firem na portálu VímVíc jsou k nezaplacení.

V čem vám pomůže VímVíc?

Jsme s vámi již od roku 2014. Tenkrát nás bylo jen pár a spolupracovali jsme asi s dvaceti lektory. Za pouhé dva roky jsme se rozrostli v šestnáctičlenný tým. Přestěhovali jsme se do srdce Prahy do krásných kanceláří v Černé labuti a z moderního studia vám postupně nabídli téměř 100 online kurzů.“
  • Online kurzy
  • Přednášky
  • Webináře
  • Pracovní nabídky
  • Hodnocení firem

Avatar

Petra Štorková
Zakladatelka portálu jdipracovat.cz absolvovala žurnalistiku a během studia získala spoustu zkušeností, které jí otevřely dveře při hledání zaměstnání. Proto založila tento e-magazín.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212