Průvodce bludištěm
trhu práce

Dipování jako nelegální přivýdělek: Nový nešvar českého internetu

5.2.2018 | Alena Klimková Rubrika: Podnikání
Českým internetem se v poslední době rozmáhá nová forma rychlého a snadného přivýdělku, tzv. dipování. Můžeme jej přirovnat k online tombole, v níž převážně ženy virtuálně soutěží o reálné předměty, nebo dokonce peníze. Pokud si pohráváte s myšlenkou, že byste si mohli dipováním přivydělat, raději ji okamžitě zavrhněte. Dipování je totiž nelegálním hazardem na internetu, za nějž hrozí nemalé sankce.
Dipování je nelegálním online hazardem, který je prakticky pod nulovou kontrolou. Foto: Pixabay/Skitterphoto
Nelegální hazard
Dipování probíhá nejčastěji v uzavřených skupinách na sociálních sítích, nejčastěji Facebooku. Správkyně těchto skupin si mohou dipováním přijít na několik tisíců až desetitisíců  měsíčně. Tyto ženy ale porušují zákon tím, že svůj výdělek nedaní a navíc se dipováním dopouštějí nelegálního hazardu na internetu.

Podle Ministerstva financí se dipováním na sociálních sítích nedopouštějí organizované skupiny. Jde především o mladé ženy nebo matky na mateřské, které se s vidinou snadného přivýdělku do dipování pouštějí na vlastní pěst a mnohdy si ani neuvědomují riziko, jež jim tato činnost přináší. Touto formou přivýdělku se totiž vystavují až 50milionové pokutě nebo trestnímu stíhání s vidinou až tří let „natvrdo“.
Dipování je nelegálním online hazardem, který je prakticky pod nulovou kontrolou. Do online hry o věci, ale i peníze se tak na Facebooku může zapojit kdokoli, klidně i děti.
Podstata dipování
Dipování má docela jednoduchou podstatu. Správkyně facebookové skupiny vloží na zeď fotku dárku – například značkového šátku za 1500 korun, o který se bude dipovat. K dispozici přitom bude 30 dipů (losů) po 150 korunách. Členky facebookové skupiny pak pod fotku šátku do komentářů píší, jaké číslo dipu si vybraly. V okamžiku, kdy budou všechny dipy rozebrány, každá ze členek, jež si vybrala dip, pošle správkyni na účet 150 korun.

Jakmile správkyni na účet dorazí peníze od všech zúčastněných, natočí krátké video s losováním výherního dipu. Jedna ze členek facebookové skupiny tak vyhraje značkový šátek a správkyně si přijde na nemalou částku.
Co je hlavním předmětem dipování? Nejčastěji se dipuje o šperky, značkovou kosmetiku nebo oděvy a doplňky luxusních značek. Rozmáhá se také dipování o peníze.

Počátky dipování na českém internetu
Počátky dipování na českém internetu vypadaly docela nevinně: Matce odrostlo dítě, potřebovala se zbavit nepotřebných oblečků, a proto zvolila formu dipování. K danému balíčku ve facebookové skupině přiřadila třeba 30 dipů po 20 korunách. Ve výsledku byly spokojené obě dvě strany – matka, která se oblečení výhodně zbavila, i „výherkyně“, která balíček zalevno získala.

Od té doby se stal z dipování na Facebooku čistý byznys, správkyně skupin mnohdy dipují až o několik věcí denně, aby si přišly na co největší výdělek. V řadě uzavřených či tajných skupin se ovšem dipuje také o peníze, což už je podle Ministerstva financí nepokrytý hazard. Právě Ministerstvo financí dipování na Facebooku delší dobu prošetřuje a případným odhaleným provozovatelům dipování hrozí nemalou sankcí.

podvod práce z domu

Avatar

Alena Klimková
Je absolventkou žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia posbírala spoustu drahocenných zkušeností. V současnosti je na rodičovské dovolené a zároveň pracuje jako OSVČ.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212