Průvodce bludištěm
trhu práce

Daňové přiznání online: Komu usnadní práci, a pro koho je naopak povinné?

17.2.2016 | Alena Klimková Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Personální rady
Jste OSVČ a nechce se vám s vyplněným daňovým přiznáním běžet na podatelnu finančního úřadu? Přiznání k dani můžete až do 1. dubna klidně odeslat přímo z pohodlí domova. Daňové přiznání lze elektronicky podat prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu ČR, nebo přímo přes datovou schránku. Vaše účetní může k podání daňového přiznání využít také účetní či ekonomickou aplikaci.
daňové přiznání online, daně online, daně
Daňové přiznání musíte podat pouze elektronicky, pokud jste si zřídili datovou schránku. Foto: Archiv/ Pixabay.com

Elektronická podání pro Finanční správu

Přiznání k dani můžete finančnímu úřadu zaslat přímo ze svého počítače. Stačí, když se připojíte do aplikace Elektronická podání pro Finanční správu ČR, kterou najdete na této adrese: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup.faces

Daňové přiznání odesíláte finančnímu úřadu online v závěru této aplikace, a to ideálně prostřednictvím datové schránky nebo s ověřeným elektronickým podpisem. Pokud však nemáte datovou schránku ani elektronický podpis, stejně se ani v tomto případě nevyhnete tzv. „papírování“.
V rámci aplikace Elektronická podání pro Finanční správu tak nejprve daňové přiznání online vyplňte a odešlete. Nakonec vytiskněte „Potvrzení o online podání“, které do pěti dnů doručte příslušnému finančnímu úřadu.

Kdo musí daňové přiznání podávat výlučně elektronicky?

Daňové přiznání musíte podat pouze elektronicky, pokud jste si zřídili datovou schránku. Od loňského roku totiž platí, že pokud vlastník datové schránky podá daňové přiznání finančnímu úřadu papírovou formou, hrozí mu pokuta až dva tisíce korun.

Tato skutečnost se týká nejen firem nebo fyzických osob, kterým vznikla povinnost zřídit si datovou schránku přímo ze zákona, ale i lidí, kteří si datovou schránku zřídili dobrovolně.


Datová schránka a povinnosti

Pokud tedy máte datovou schránku, musíte s finančním úřadem komunikovat elektronicky. Online přitom podáváte:
  • řádné či dodatečné daňové přiznání
  • hlášení a vyúčtování
  • oznámení o změně registračních údajů aj.
Pokud jste již daňové přiznání donesli na finanční úřad v papírové podobě, ačkoli máte datovou schránku, nevadí. Stále ještě máte čas (do 1. dubna) podat daňové přiznání také elektronicky, a vyhnout se tak případné pokutě.

Jak je to s „Přehledy“

Kromě daňového přiznání OSVČ každoročně podávají také Přehledy o příjmech a výdajích pro příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) a pro příslušnou zdravotní pojišťovnu. Podání „Přehledů“ elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky, je v těchto případech naprosto dobrovolné. Stále platí, že vyplněné „Přehledy“ můžete na OSSZ a svou pojišťovnu donést osobně, nebo doručit (nejlépe doporučeně) poštou.

daně

Avatar

Alena Klimková
Je absolventkou žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia posbírala spoustu drahocenných zkušeností. V současnosti je na rodičovské dovolené a zároveň pracuje jako OSVČ.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212