Průvodce bludištěm
trhu práce

Co dělat, když přijdete o práci?

20.4.2016 | Alena Klimková Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Personální rady
Když přijdete o práci, je to velmi stresující záležitost. Ztráta zaměstnání, které jste museli opustit ze dne na den, by vás ale neměla položit na kolena. Co tedy dělat, jestliže ztratíte zaměstnání? Čtěte dál.
ztráta zaměstnání, dostal jsem výpověď, dostat výpověď
Dostat výpověď je stresující záležitost. Foto: Pixabay.com

I. Začněte si ihned aktivně hledat novou práci

V žádném případě nezaujímejte stanovisko, že si dva tři týdny odpočinete, a pak se pustíte do hledání nového zaměstnání. Práci je totiž třeba hledat okamžitě! Zkuste si uvědomit, že především u profesí, které vyžadují středoškolské či vysokoškolské vzdělání, často výběr nových zaměstnanců trvá až několik měsíců – a to od vypsání výběrového řízení, absolvování pracovních pohovorů, testů osobnosti či psychotestů, zdravotní prohlídky až po vyhodnocení kandidátů.

Přistupte k hledání práce aktivně. Vhodnou pozici vyhledávejte na internetových pracovních portálech, na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo v tištěných inzertních periodicích. Případně se můžete obrátit také na služby personální agentury.

Od věci není oslovit e-mailem potencionálního zaměstnavatele a poslat mu v příloze svůj životopis. Zkuste také navštívit webové stránky konkrétní firmy. Ne každá společnost totiž inzeruje na webových pracovních portálech a nabídky konkrétní pracovní pozice uveřejňuje přímo na svém webu.

Rada: Nabídky rozesílejte všem možným potenciálním zaměstnavatelům. Nikdy se nespoléhejte jen na jednu cestu!

II. Zajděte na úřad práce

Ještě než vám v původním zaměstnání uplyne výpovědní doba, můžete si na kterémkoli úřadu práce zažádat o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Jestliže to učiníte, bude vás úřad práce informovat o volných pracovních pozicích, jež by pro vás mohly být vhodné.

Až vám výpovědní doba skončí, je důležité, abyste se zaevidovali na úřadu práce v místě svého trvalého bydliště, tedy osobně zažádali o zprostředkování zaměstnání, a to prostřednictvím formuláře Žádosti o zprostředkování zaměstnání, a dále vyplnili formulář Žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Berte v potaz, že člověk evidovaný na úřadu práce má samozřejmě nejen svá práva, ale i povinnosti.

III. Na co při hledání zaměstnání nezapomenout?

  • Vyšperkujte si svůj životopis.
  • Oprašte, anebo zdokonalte své jazykové schopnosti.
  • V případě potřeby využijte rekvalifikační kurz úřadu práce.
  • Buďte zdravě sebevědomí, při hledání nové práce se nepodceňujte.
  • Zkuste při hledání nové práce trochu slevit ze svých nároků.
  • Neobviňujte se a stále se sama sebe neptejte, proč právě vás vyhodili z práce.
  • Nebuďte na hledání práce sami, oporou v této těžší životní chvíli by vám měli být vaši nejbližší.
  • I když se vám například několik měsíců hledání nové práce nedaří a chodíte neúspěšně od pohovoru k pohovoru, nenechte se otrávit. I když je nalezení nové práce v některých případech jako běh na dlouhou trať, snažte se být stále aktivní, otevření a pozitivně myslící.
Co dělat, při nástupu do nové práce?
Pokud se na vás usměje štěstí a díky svým schopnostem a zkušenostem najdete novou práci, je vaší povinností, abyste nejpozději do osmi kalendářních dnů oznámili příslušnému úřadu práce nástup do nového zaměstnání. V opačném případě vám hrozí až sankční vyřazení, které by mohlo negativním způsobem ovlivnit vaši další případnou evidenci na úřadu práce.

hledání úřad práce výpověď

Avatar

Alena Klimková
Je absolventkou žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia posbírala spoustu drahocenných zkušeností. V současnosti je na rodičovské dovolené a zároveň pracuje jako OSVČ.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212