Průvodce bludištěm
trhu práce

Brigády na černo: pro a proti

11.5.2017 | Alena Klimková Doba čtení: 1,5 minuty
Rubrika: Brigády
Děje se to dnes a denně a většinou to prochází. Kdo z vás si za studentských let nevyzkoušel brigádu na černo? Někdo byl spokojený s tím, že bez zbytečného papírování a odvodů daní dostal denně na ruku několik set, někdo ovšem za vykonanou práci dosud neviděl ani korunu. Náhledy na brigádu na černo se různí. Jaké jsou její pro a proti?
brigáda, práce, brigáda na černo
Brigáda na černo se nemusí vyplatit. Foto: Archiv/ All-free-download.com/ Public Domain Pictures

Pro

Bývá pravidlem, že student vykonávající brigádu na černo dostává peníze takřka denně na ruku.
Brigádník neuzavírá se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce či pracovní činnosti nebo pracovní smlouvu na dobu určitou. Jeho mzda tudíž nepodléhá patnáctiprocentnímu zdanění. Brigáda na černo se tak může zdát po finanční stránce výhodnější.

Proti

Pokud student přistoupí pouze na ústní dohodu, aniž by podepsal pracovní smlouvu na dobu určitou, dohodu o provedení práce či pracovní činnosti, hrozí mu, že za vykonanou práci neuvidí ani korunu.
Nelegálnímu brigádníkovi může kontrola uložit pokutu až 10 tisíc korun. Při kontrolách, které mají zjistit, zda společnost nemá nelegální pracovníky, spolupracují jak úřady práce, tak Státní úřad inspekce, Česká správa sociálního zabezpečení a cizinecká policie. V současné době jsou v hledáčku kontrolorů především nelegální pracovníci a brigádníci pracující ve stavebnictví, pohostinství a cestovním ruchu.
Jestliže se zjistí, že daná společnost zaměstnává pracovníky či brigádníky bez patřičné smlouvy, tedy na černo, mohou ji kontroloři pokutovat až do výše 2 milionů korun.
Brigádník pracující na černo se v případě pracovního úrazu nedočká ze strany zaměstnavatele žádného odškodnění.

Shrnutí

Shrnuto, podtrženo. Studentská brigáda na černo se vám může zdát finančně výhodnější než oficiální studentská brigáda, na kterou máte uzavřenou dohodu o provedení práce či pracovní činnosti nebo pracovní smlouvu na dobu určitou. V případě brigády na černo ovšem podstupujete riziko, že vám zaměstnavatel nezaplatí za vykonanou práci, anebo vám přinejmenším sníží výši hodinové mzdy. Jestliže však v ruce nedržíte žádný oficiální dokument, nic mu nedokážete.

Pokud si myslíte, že jste se společností uzavřeli alespoň ústní dohodu, nenechte se zmýlit. Některé společnosti totiž zaměstnávají brigádníky na černo, a to pod záminkou ústní dohody o provedení práce. Pracovat bez písemné smlouvy pouze na ústní dohodu lze, avšak maximálně 150 hodin ročně.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí si na černo v tuzemsku přivydělává až půl milionu lidí. Nejčastěji pracují ve stavebnictví, pohostinství, administrativě či ve zpracovatelském průmyslu (například v hutích), poskytují úklidové služby, anebo hlídají děti.

hledání studentská brigáda

Avatar

Alena Klimková
Je absolventkou žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia posbírala spoustu drahocenných zkušeností. V současnosti je na rodičovské dovolené a zároveň pracuje jako OSVČ.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

13.07.2017 14:26:08 Kateřina Slováková
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde jste zjistila, že: "Pracovat bez písemné smlouvy pouze na ústní dohodu lze, avšak maximálně 150 hodin ročně", když zákoník práce stanovuje obligatorně písemnou formu pro všechny pracovněprávní vztahy? Také pokuty jsou v zákoně o zaměstnanosti jiné, za výkon nelegální práce lze uložit pokutu do 100 000 Kč, a za umožnění výkonu nelegální práce lze uložit pokutu do 10 milionů Kč. Bylo by třeba to opravit neboť nepodáváte aktuální informace (vaše sazby jsou zhruba 10 let staré).

Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212