Průvodce bludištěm
trhu práce

Pracovní stáž Erasmus+ v Londýně a au-pair zkušenost, bez které by se stáž jen těžko finančně zvládala

28.8.2017 | Lucie Říhová Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Práce v zahraničí | Pedagogické | Stáže
Momentálně studuji obory dva, stáž jsem si ještě z původního semestru prodloužila na semestry dva, a abych finančně stáž zvládala, pracuji v Londýně ještě jako au-pair. Rozhodnutí odjet skoro na rok od všeho, čím jsem předtím žila, rozhodně nelituji!
erasmus, velka britanie, anglie, londyn, staz, au-pair
Erasmus je kromě získávání zkušeností i o poznávání nových lidí, se kterými určitě zůstanu v kontaktu i po ukončení stáže. Foto: Archiv Lucie Říhové
Studijní i pracovní stáže jsou dotované finančním stipendiem, výše stipendia se odvíjí od země, kam jedete. Anglie má 600 euro na měsíc, což pokryje zhruba ubytovací náklady. Můžete požádat ještě o Stipendium na podporu mobilit, ale i tak musíte počítat s tím, že pobyt ze stipendií neuplatíte. Ještě před odletem jsem tedy řešila, jak to udělat, aby mi rodiče nemuseli každý měsíc posílat peníze na jídlo, dopravu a podobně. Okénko naštěstí svým stážistkám pomáhá s hledáním ubytování i případných přivýdělků – Londýn je drahý a bez brigády by se tu ze stipendia zkrátka nevyžilo.
 

Ubytování a s ním spojená práce jako au-pair

Jelikož výuka dětí probíhá jen v sobotu, přes týden je prostor pro brigády. Musíme samozřejmě připravovat materiály na výuku a zabývat se dalšími povinnostmi spojenými se stáží, ale zhruba 15-25 hodin týdně můžeme někde pracovat.
Většina stážistek hlídá děti. V Anglii je to běžné, kdo si to jen trošku může dovolit, má svoji au-pair. Před zahájením stáže nám z Okénka přišel email s nabídkami ubytování v rodinách a hlídáním dětí, většinou se jednalo o rodiny navštěvující Okénko.
Já jsem si svoji rodinu našla úplnou náhodou – už v květnu, když jsem věděla, že na Erasmus pojedu, jsem byla v Londýně na výletě a jelikož byl víkend, šla jsem se představit i do Okénka. Tam jsem narazila na maminku, co hledala od konce léta au-pair. Vyměnily jsme si pár emailů ohledně mých povinností, v červenci jsem v rodině byla na týden „sžít se“ s dětmi a na konci srpna jsem přiletěla. V rodině jako jedna z mála stážistek i bydlím, většina mých kamarádek má ubytování a hlídání oddělné.
Musím říct, že to byla výzva. Když jsem začínala, chlapci byl čerstvě rok a holčičce tři. Nikdy před tím jsme se nestarala o roční batole, ale člověk se zkrátka učí „za pochodu“ a nakonec zjistí, že na tom vlastně nic není.

 

Stáž, au-pair – mám čas i na něco jiného?

Ano, mám. Jde jen o tom dobře si zorganizovat den. Hlídám 3 dny v týdnu od rána do podvečera, během vaření, přebalování, hraní si s dětmi a jejich spánku řeším po internetu emaily a facebookové konverzace ze stáže, po večerech dělám přípravy a plním si povinnosti do školy v Brně, což obnášení účast v online předmětech a psaní seminárních prací. Zkoušky ze všech předmětů jsem dělala během zápočtového týdne a posledních 14 dnů zkouškového období, protože jsem se už před stáží s vyučujícími dohodla, že si předměty můžu zapsat, co do nich na stáži budu místo docházky plnit a jak je uzavřu.

Víkendový výlet, tentokrát do Cambridge. Foto: Archiv Lucie Říhové

Jelikož miluji divadla a cestování, najdu si čas i na občasnou návštěvu na muzikálu, opery či činohry, ale také na výlety po Londýně a okolí. Když to jde, cestujeme spolu se stážistkami, ale ne vždy se nám podaří sladit časové rozvrhy, a tak podnikáme výlety i každá sama.
I když nejtěžší bylo se odhodlat, ucházet se o stáž a následně opustit na delší čas rodinu a kamarády, rozhodně nelituji. Stojí to totiž za to!

Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2017.

Více o tomto vydání časopisu.

erasmus pdf mu zahraniční stáž

Avatar

Lucie Říhová
Lucie je studentkou Učitelství pro 1. stupeň ZŠ a Speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Kromě práce s dětmi a mládeží ji baví cestování, fotografování, zpěv ve sboru a ráda navštěvuje kulturní akce.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 
<září 2017>
poútstčtsone
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
BusinessClub: Jak obchodovat a řídit firmu odkudkoliv na světě?
IC INMEC
Purkyňova 649/127,
Brno-Medlánky
14
15
Kariérní centrum na Open Day MUNI

Fakulta sociálních studií MU, Joštova 10, Brno

16
17
18
19
20
Zahájení akademického roku MU

Univerzitní kino Scala

JIC Grill: Nechte si ověřit svůj podnikatelský nápad
JIC INMEC
Purkyňova 649/127,
Brno-Medlánky
21
JIC ENTER: Jak se jako zaměstnavatel vypořádat s GDPR
JIC INMEC
Purkyňova 649/127,
Brno-Medlánky
22
XXV. Brněnské dny praktického lékařství

Masarykova univerzita, AULA Univerzitního kampusu Bohunice, Kamenice 5, 625 00 Brno

23
XXV. Brněnské dny praktického lékařství

Masarykova univerzita, AULA Univerzitního kampusu Bohunice, Kamenice 5, 625 00 Brno

24
25
Kariérní konzultace

Kariérní centrum MU, konzultační místnost

26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8

Anketa

Hledáte nyní práci?
 
37%
 
39%
 
8%
 
14%
MunieUnifer

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212