Průvodce bludištěm
trhu práce

Assessment centrum

7.4.2015 | Julie Veselá Doba čtení: 1,5 minuty
Rubrika: Kariérní základ
Assessment centrum patří mezi nejnáročnější výběrová řízení vzbuzující v nejednom uchazeči o práci obavy. Nedá se na něj sice perfektně připravit, ale uspět není nemožné.
Assessment centrum, kariérní základ, kariéra
Především počítejte s tím, že assessment centrum trvá několik hodin a někdy může být rozdělen i do dvou dnů. Background vector designed by Freepik. Grafik David Kalla.

Co vás čeká v rámci assessment centra?

V průběhu assessment centra budete vystaveni značnému stresu, protože jeho smyslem je zhodnotit vaše celkové chování a kompetence v jednotlivých  pracovních situacích, které se vztahují k dané pozici. Budete testováni na kompetence, kterými si nejčastěji uchazeči o práci zdobí svůj životopis, a to organizační schopnosti, schopnost plánování, schopnost rozhodování, schopnost argumentovat, schopnost vést tým, práce v týmu, komunikace směrem k partnerům, kreativita či už jmenovaná odolnost vůči stresu.
 

Jak se na assessment centrum připravit?

Assessment centrum je svým způsobem soutěž mezi kandidáty, protože se ocitnete ve skupině několika uchazečů. Zpravidla po každém úkolu někdo z uchazečů skupinu opouští, až zůstanou jen dva. Určitě můžete zvýšit své šance na úspěch, když si poctivě připravíte co nejvíce informací o společnosti a produktech a zjistíte, jak společnost prezentuje nebo propaguje své produkty, jak funguje a kde působí.
 
Další částí, která se obvykle v rámci assessment centra řeší, je praktický úkol. Uchazeč je postaven před nějakou konkrétní situaci z praxe. Někdy se vyskytne i zadání, kterému nebudete schopni porozumět. Tím se ovšem nenechte zmást. Ve skutečnosti jde o záměr, který hodnotí vaši schopnost postavit se k řešení úkolu. Na místo stupňování stresu se klidně zeptejte a přiznejte, že tomu nerozumíte, aby Vám třeba odpověděli na otázku. Je potřeba mít neustále na paměti, že se jedná jen o „zkoušku“ a že se kromě Vašich dovedností hodnotí i schopnost pracovat pod stresem a ve vypjatých situacích.


Assesment centrum a jeho hodnocení

Nakonec následuje volná skupinová diskuze, kde se mají účastníci prosadit. Hodnotí se samozřejmě iniciativa, argumentace, asertivita, prosazení vlastního názoru, ale i akceptování cizího názoru nebo verbální i neverbální projev. Tady si musíte dát pozor na extrémy. Mnozí uchazeči si skutečně neuvědomují, že v rámci assessment centra jde především o hodnocení chování potencionálního zaměstnance v rámci pracovní činnosti i pracovního kolektivu.
 

assessment centrum kariéra pohovor

Avatar

Julie Veselá
Má zkušenosti s marketingem, PR, reklamou, produkcí a koordinací projektů. Vše úspěšně uplatňuje při komunikaci se spolupracujícími subjekty a inzerenty. Chcete pomoci optimálně zviditelnit v našem personálním projektu? Kontaktujte ji!


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře. Buďte první komentující ;)


Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212