Průvodce bludištěm
trhu práce

Absolventi byli pro auditorskou firmu zklamáním

7.1.2015 | Adéla Zimolová Doba čtení: 2 minuty
Rubrika: Z výběrových řízení | Ekonomické
Auditorská společnost EDM Utilitas vypsala výběrové řízení na pozici Junior Tax Assistant. Jaké požadavky byly kladeny na kandidáty, většinou mladé absolventy? Jak se jim podařilo obstát? A proč bylo překvapivě komplikované vybrat nového kolegu?
práce, výběrové řízení, personalistika
Mezi další problémy kandidátů patří rozhodně neschopnost ohodnotit se, přiznat, že něco nevím, nebo tomu nerozumím. Foto: Archiv/ All-free-download.com
Nedávno hledali v EDM Utilitas do svého týmu nového kolegu na pozici Junior Tax Assistant. „Na výběrové řízení jsme nenajímali externí HR agenturu, protože se domníváme, že nikdo nezná potřeby naší společnosti tak, jako my sami,“ říká Barbora Spáčilová, která ve společnosti pracuje na pozici External Relations Responsible. Požadavky na budoucího zaměstnance byly jasně dané: vzdělání ekonomického směru s angličtinou (alespoň lepší B1), a pak také to, aby byl kandidát flexibilní a absorboval rychle nové informace a úkoly. Barbora Spáčilová ale dále specifikuje: „Na oplátku jsme nabízeli aktivní podporu při skládání kvalifikačních zkoušek daňového poradce a možnost profesního růstu spojeného s růstem finančního ohodnocení.“


Požadavky na pozici Junior Tax Assistant

  • vzdělání ekonomického směru
  • znalost angličtiny (alespoň lepší B1)
  • flexibilita, schopnost se rychle učit
  • vhodné pro absolventy


Výběrové řízení krok po kroku

Barbora Spáčilová při hledání vhodného kandidáta využila klasických pracovních portálů, ale také interních systémů univerzit, nebo facebookových skupin jako je Jdi pracovat v ekonomických oborech. „Celkově jsem obdržela 28 životopisů. Ve firmě jsme se domluvili, že nechceme síto příliš zužovat jen podle životopisu, protože ta mohou být někdy zavádějící. Ti, kteří se nedostali ani do druhého kola, byli zpravidla lidé s mnohaletou irelevantní praxí, irelevantním oborem studia (environmentalistika, žurnalistika, ale i tělovýchova a sport) či motivačním dopisem, který byl na jinou pozici,“ popisuje detailně průběh prvních kol výběrového řízení Barbora Spáčilová. Další fází byl on-line pohovor přes Skype a trval 30 minut. V něm se zjišťovalo, jak jsou na tom kandidáti s jazyky, jak daleko jsou se studiem, jaký mají vztah k práci, a zda vůbec mají zájem o obor a společnost, do níž se hlásí. Dál tak prošli čtyři kandidáti k osobnímu pohovoru.


Nepříjemná zjištění z pohovorů

Během výběrového řízení Barboru Spáčilovou překvapilo několik věcí: „Například jsme se setkali s brzkým absolventem ekonomického oboru, který nebyl schopen vyjmenovat jinou daň, než daň z příjmu a DPH.“ Velkým kamenem úrazu byl ale také fakt, že absolventi často nevěděli absolutně nic o společnosti, do které se hlásí. Nejde jen o to, že zakladatelky jsou hrdé na to, co vybudovaly, a je pro ně důležité, aby to jejich zaměstnanci chápali, ale také o to, že pokud podobného kandidáta přijmeme, možná sám nebude ve firmě spokojený, a tím bude neproduktivní a třeba i odejde.
 

EDM Utilitas

Skupina EDM Utilitas je tvořena třemi společnostmi: EDM Utilitas Tax, EDM Utilitas Audit a EDM Utilitas Accounting. Společnosti EDM Utilitas se zabývají správou daní, účetnictvím, vytváření auditů a vypracováním projektů pro fúze společností.


Mezi další problémy kandidátů patří rozhodně neschopnost ohodnotit se, přiznat, že něco nevím, nebo tomu nerozumím, stejně jako nadhodnocení jazykových schopností, kdy „ tvrdit, že máte úroveň B2 a přitom nejste schopni dát dohromady 3–4 věty o sobě je prostě diskvalifikující nebo říct, že jste cílevědomý, a o pět minut později netušit, co byste chtěl dělat za pět let je přinejmenším zvláštní,“ pokračuje Spáčilová. Ovšem nejvíce šokující bylo zjištění, že mnoho kandidátů vlastně ani pracovat nechce, kdy se to v motivačním dopise hemží „highly motivated", nebo „chci se naučit mnoho nového", ale nakonec se dozvíte, že ideální práce je pro ně od 9 do 5 a více času v kanceláři trávit nikdo nechce.

Rady jak uspět

  • zjistit si více o firmě, čím se zabývá
  • vědět, co obnáší pozice, na niž se hlásíme
  • nepřehánět a umět se adekvátně ohodnotit

Je ale něco, co naopak Barboru Spáčilovou při výběrovém řízení příjemně překvapilo?  „Mnozí tušili cenu své práce, nesetkali jsme se s nikým, kdo by neřekl konkrétní částku, nebo by řekl zcela přemrštěnou sumu. Spíš bych řekla, že speciálně dívky si občas neuvědomují, na jak kvalifikovanou práci se hlásí, a že si za to mají nechat řádně zaplatit.“ V pohovoru do firmy EDM Utilitas nakonec uspěli ti, kteří byli skromní a nebáli se práce.

absolvent personalistika pohovor výběrové řízení

Avatar

Adéla Zimolová
Do redakce se dostala díky programu „Stáže pro mladé". Zastává post marketingové specialistky a šéfredaktorky e-zinu i brožury. Absolvovala Mediální studia a žurnalistku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.


Přidat k Twitter Přidat k Facebook Přidat k LinkedIn Přidat k Google Bookmarks

Další články

Komentáře

02.10.2015 18:09:19 Terka
Samozřejmě, že více času, než je obvyklá pracovní doba, v kanceláři trávit nikdo nechce. Jsme lidé, ne stroje, potřebujeme čas a klid i na svůj osobní život, ne pouze spát a pracovat. Je rozčilující, jak zaměstnavatelé předpokládají i neplacené přesčasy a podivují se, že se jim do toho lidi nehrnou. Copak je osm hodin denně v práci málo?

Přidat komentář Přihlásit k odběru 
 
 Security code
 

Průvodce bludištěm trhu práce

Internetový magazín s personální tematikou vznikl jako reakce na aktuální situaci vysokoškoláků na trhu práce. Vysokoškolští studenti a absolventi připravují rady, jak získat zaměstnání po absolutoriu, personalisté a právníci pomáhají s orientací v pracovněprávních otázkách. Až budete hledat práci, brigádu nebo stáž, začtěte se do článků na jdipracovat.cz, nebo se rovnou zeptejte v naší poradně.

Novinky na mail

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.
Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vydavatel

Mgr. Petra Štorková
petra@jdipracovat.cz
tel.: 777 879 212